Kuzey Kore, Trump ile Gerçekleşmesi Planlanan Zirve Öncesi 3 ABD Vatandaşını Serbest Bıraktı

Kim Jong Un ve Donald Trump arasında planlanan görüşme öncesi, Kuzey Kore 3 ABD vatandaşını bırakarak görüşmenin çözümle sonuçlanması adına görünür bir adım attı. Tüm Kore kökenli ABD vatandaşları için 3 adamın bırakılması Trump yönetimi için büyük bir diplomatik zafere işaret ediyor ve ABD’nin devlet sekreteri Mike Pompeo tarafından Kuzey Kore ziyareti sırasında güvence altına alındı.

Trump Twitter’da yaptığı duyuruda üç adamın Pompeo ile aynı uçakta ABD’ye dönüş yolunda olduklarını söyledi. Trump tweetlerinde Kim Jong Un ile görüşmenin detaylarını vermeden yeri ve tarihinin belli olduğunu söyledi. Ancak görüşmenin iki Kore arasındaki silahlardan arındırılmış bölgede olmayacağını belirtti. Beyaz Saray açıklamasında Trump’ın serbest bırakma eylemini takdir ettiği ve üç adamının sağlık durumunun oldukça iyi olduğu da belirtildi. Serbest bırakılma müzakerelerinin Kuzey Kore dışişleri bakanın İsveç ziyareti sırasında başladığı bildirildi. Tony Kim ve Kim Hak-Song, Trump’ın göreve gelmesinden sadece birkaç ay sonra tutuklandı ve Kuzey Kore’ye karşı “düşmanca davranışlar” içerisinde olmak ile suçlandılar. Her ikisi de Pyongyang Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için çalıştı. Diğer tutuklu ise Amerikalı Kim Dong-chul, 2015 yılında tutuklandı ve casusluk sebebi ile 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD daha önce Kuzey Kore’yi vatandaşlarını siyasi bir gündem için “piyon” olarak kullanmak için tutuklamakla suçlamıştır. Ayrıca Kuzey Kore 6 Güney Koreli vatandaşı daha rehin tutmakta ve onların serbest bırakılması için Kuzey Kore söz verdi. Güney Kore birleşme bakanı Baik Tae-hyun rehinlerin evlerine sağ salim dönmeleri için daha aktif çaba göstereceklerini söyledi.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,625TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...

Seçimler, Popülizm ve Politik Psikoloji

2020 yılından beri dünyanın gündemini pandemi belirliyor. Pandemi yönetiminde...