Kuzey Kore, Trump ile Gerçekleşmesi Planlanan Zirve Öncesi 3 ABD Vatandaşını Serbest Bıraktı

Kim Jong Un ve Donald Trump arasında planlanan görüşme öncesi, Kuzey Kore 3 ABD vatandaşını bırakarak görüşmenin çözümle sonuçlanması adına görünür bir adım attı. Tüm Kore kökenli ABD vatandaşları için 3 adamın bırakılması Trump yönetimi için büyük bir diplomatik zafere işaret ediyor ve ABD’nin devlet sekreteri Mike Pompeo tarafından Kuzey Kore ziyareti sırasında güvence altına alındı.

Trump Twitter’da yaptığı duyuruda üç adamın Pompeo ile aynı uçakta ABD’ye dönüş yolunda olduklarını söyledi. Trump tweetlerinde Kim Jong Un ile görüşmenin detaylarını vermeden yeri ve tarihinin belli olduğunu söyledi. Ancak görüşmenin iki Kore arasındaki silahlardan arındırılmış bölgede olmayacağını belirtti. Beyaz Saray açıklamasında Trump’ın serbest bırakma eylemini takdir ettiği ve üç adamının sağlık durumunun oldukça iyi olduğu da belirtildi. Serbest bırakılma müzakerelerinin Kuzey Kore dışişleri bakanın İsveç ziyareti sırasında başladığı bildirildi. Tony Kim ve Kim Hak-Song, Trump’ın göreve gelmesinden sadece birkaç ay sonra tutuklandı ve Kuzey Kore’ye karşı “düşmanca davranışlar” içerisinde olmak ile suçlandılar. Her ikisi de Pyongyang Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için çalıştı. Diğer tutuklu ise Amerikalı Kim Dong-chul, 2015 yılında tutuklandı ve casusluk sebebi ile 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD daha önce Kuzey Kore’yi vatandaşlarını siyasi bir gündem için “piyon” olarak kullanmak için tutuklamakla suçlamıştır. Ayrıca Kuzey Kore 6 Güney Koreli vatandaşı daha rehin tutmakta ve onların serbest bırakılması için Kuzey Kore söz verdi. Güney Kore birleşme bakanı Baik Tae-hyun rehinlerin evlerine sağ salim dönmeleri için daha aktif çaba göstereceklerini söyledi.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.