Lazkiye’de Durum Giderek Kötüye Gidiyor

Suriye ordusunun, Lazkiye kentinde hükümet karşıtı gruplara karşı giriştiği operasyon dördüncü gününe girerken, ölü sayısının arttığı bildiriliyor.

İnsan hakları gruplarına göre Suriye birlikleri zırhlı araçların desteğinde kente saldırırken hücumbotlar da denizden kıyıdaki mahalleleri makineli tüfek ateşine tuttu.

Şam hükümeti ise hücumbotların ateş açmadığını, silah kaçakçılığını önlemek için liman dışında olağan devriye görevini yaptığını ileri sürüyor. Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin kent halkını terörize eden silahlı grupları etkisiz hale getirmek için Lazkiye’ye müdahale ettiğini ifade etti.

Bu olaylar süregelirken, BM Mültecilere Yardım Dairesi de, Lazkiye’deki bir mülteci kampından kaçan yaklaşık 10 bin Filistinlinin kayıp olduğunu duyurdu. Daire sözcüsü Christopher Gunnness, Amerika’nın Sesi’ne Filistinli mültecilerin kampın şiddetli ateş altında kalması üzerine kaçtıklarını ve dairenin nerede olduklarını bilmediğini ifade etti. BM Güvenlik Konseyi, Şam hükümetine karşı alınacak yeni önlemleri görüşmek üzere Perşembe günü toplanmayı planladıklarını bildirdi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın yardımcısı ise, Suriye birliklerini kampa ateş açmasını “insanlığa karşı işlenmiş bir suç” olarak tanımladı.

Söz konusu askeri operasyon, Lazkiye’de binlerce kişinin devlet başkanı Beşar Esad’ın istifasını istediği gösteriden sonra başlatıldı. Öte yandan insan hakları gruplarına göre, tanklarla desteklenen ordu birlikleri, dün, Homs yakınlarındaki Houla kasabasına girerek evleri bastı ve bazı kişileri tutukladı.

 

(tuicakademi — voanews) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...