Libya Cehennemi Yaşıyor

Kaddafi’nin ateşkes ilan edip birgün sonra bozması üzerine bugün Paris’te toplanan dünyanın önde gelen liderlerinin toplantısından müdahale kararı çıkmıştı. Fransa’nın ilk saldırısının ardından operasyonun liderliğini ABD’nin aldığı belirtildi.

İlk saldırıyı Fransa’nın 20 uçakla Bingazi çevresine yapmasının ardından devreye ABD, İtalya, İngiltere ve Kanada girdi. ABD Ordusundan üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin Akdeniz’de 25 adet savaş gemisi ve denizaltısının bulunduğunu bildirdi. Bu gemi ve denizaltıların bazılarının Libya kıyılarına yakın bir şekilde konuşlandığı vurguladı. Koalisyon güçlerinin Libya’nın özellikle Trablus ve Misrata etrafındaki hava savunma sistemlerini hedef aldığı belirtildi. Yapılan açıklamada müdahalenin amacının Kaddafi’nin gücünü zayıflatmak olduğu böylelikle halka karşı saldırıların son bulacağı belirtildi.

ABD Başkanı Obama yaptığı açıklamada, Kaddafi’ye ateşkes fırsatının verildiğini ancak kendisinin bunu yanlış şekilde kullandığını belirtti. Obama ayrıca koalisyon güçlerinin karadan bir müdahale yapmayacaklarını özellikle vurguladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’ye ait gemilerden ve denizaltılardan yaklaşık 110 tane Tomahawk füzesinin fırlatıldığı belirtildi. Pentagon yetkilisi, ABD ve müttefiklerinin 20’den fazla noktayı hedef aldığını belirtti. Aynı yetkili ABD’nin hava saldırısı yapmadığını yineledi. Yetkili, bilgisayar sistemlerini hedef alan elektronik saldırılar düzenlediğini bildirdi. 

Libya resmi haber ajansı ise, sivillerin vurulduğunu ve olay yerlerine çok sayıda ambulans sevk edildiğini duyurdu. Libya televizyonu da bombalamaların “Haçlı” ordusunun yaptığını ve yapılan bu saldırıda 1 Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia etti.

 

(tuicakademi, bbc, hürriyet)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...