Libya’da Katliam!

Tunus’ta başlayan Mısır’da Hüsnü Mübarek’in görevini bırakmasıyla sonuçlanan rejim karşıtı gösterilerin dalga dalga yayıldığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde, Libya’da eylemler katliama dönüştü. Keskin nişancıların açtığı ateş sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti.

Toplam ölen göstericilerin sayısı 100’ü geçti. Ülkenin ikinci büyük şehri Bingazi’de yaşanan olaylarda şehrin merkezi kan gölüne döndü.

Din adamlarından katliamı durdurun çağrısı geldi. Kanlı müdahalenin ardından 50 kadar Libyalı Müslüman dini lider, güvenlik güçlerinden, birer Müslüman olarak öldürmeye son vermelerini istedi.

Libya haber ajansı Jana ise ülke yaşanan olaylarda, Libya kökenli olmayan kişinin tutuklandığı bildirildi.

Ajans, soruşturmaya yakın kaynaklara dayanarak “Libyalı güvenlik organlarının, tutuklanan bu kişilerin Tunus, Mısır, Sudan, Filistin ve Suriye ile Türk uyruklu olduklarını ortaya koyduğunu” ileri sürdü.

Ayrıca ülkede internet erişimi dün sabahtan itibaren tamamen kesilmiş durumda. Merkezi ABD’de bulunan internet trafiğinin gözetiminde uzman olan Arbor Networks şirketinin açıklamasında, dün Libya’da internet erişiminin kısıtlandığı ve gece yarısına doğru internet erişiminin aniden ve tamamen kesildiği belirtildi.

THY 3 Uçak Tahsis Etti

Ülkedeki kargaşa ortamından Türkler de etkilenmiş durumda. Özellikle Bingazi ve Derne’de Türk firmalara ait şantiye ve şirketlere ciddi yağmalamalar ve saldırı haberleri geliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Libya’da yaşayan Türklerin gerektiğinde Türkiye’ye intikal konusunda çalışmaların başlatıldığını açıklamasının ardından Türk Hava Yolları 3 uçağını Libya’ya gönderdi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...