Libya’da Muhaliflerden Şartlı Evet

Libya’da haftalardır devam edem çatışmaların ardından Libyalı muhaliflerden ateşkes için ilk sinyal geldi. Muhaliflerden gelen açıklamaya göre, Muhammer Kaddafi’ye bağlı güvenlik güçlerinin batıdaki kentleri bırakması ve halka ifade özgürlüğü tanınması gibi koşullarda ateşkes konusunda anlaşabilecekleri söylendi.

Ulusal Konsey Başkanı Mustafa Abdülcelil ve BM Libya Özel Temsilcisi Abdelillah el Hatip’in birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında ateşkes için bir dizi taleplerini belirttiler. Abdülcelil toplantıda “Ülkenin batısındaki kentlerde yaşayan Libyalıların düşüncelerini ifade etmekte tam bir özgürlüğe sahip olması koşuluyla ateşkese itirazımız yok” dedi.

Herhangi bir ateşkese varılması durumunda paralı askerlerin sokaklardan çekilmesi de isyancıların bir diğer talebi. Ulusal Konsey Başkanı, Kaddafi birliklerinin sivillere saldırmayı bırakmaması durumunda muhaliflerin silaha ihtiyacı olacağını da söyledi.

Abdülcelil, Kaddafi ve ailesinin ülkeye terk etmesine yönelik talepleri konusunda geri adım atmayacaklarını da belirtti.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...