Lübnan Cumhurbaşkanı Aonun’dan Parlamentoya 1 Aylık Erteleme

 Lübnan’da parlamentonun görev süresinin uzatılması konusunun tartışılacağı meclis oturumunun Cumhurbaşkanı Michel Aonun tarafından bir ay süreyle ertelendiği bildirildi.

 Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aonun, milletvekilleri tarafından parlamentoyu 1 ay süre ile ertelemek için anayasal gücünü kullanmaya çağırıldığını belirterek, Anayasa’nın 59. Maddesine dayanarak parlamento oturumunu 1 aylığına ertelemeye karar verdiğini açıkladı.

 Halka sesleniş konuşmasında, 59. maddeye göre cumhurbaşkanının 1 ayı aşmamak sureti ile parlamentoyu erteleyebileceği ancak bunu iki kere yapamayacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen konuşmasında, yeni seçim kanunu ile seçimin bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti. Siyasi partilerin 1960 seçim kanunudan kurtulması gerektiğini vurgulayan Aonun, yeni sistemin yerine hangi sistemin gelmesi  gerektiği konusunda bir anlaşmaya varılamadığını sözlerine ekledi.

 Lübnan milletvekilleri, ulusal seçimi iptal etmek ve görev sürelerini 2013’den beri 3. Kez uzatmak için mecliste ilerleyen günlerde oy kullanacak.

Aslıhan Edanur Gündoğdu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...