Kosova ile Türkiye Arasında Eğitim Protokolü İmzalandı

 Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji bakanlığı ile Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) arasındaki yüksek eğitim alanında işbirliğine ilişkin  Anlaşma’nın uygulanmasını öngören protokol imzalandı. Protokol, Kosova Eğitim Bakanı Arsim Bajrami ile Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç tarafından imzalandı.

 Protokol ile, Kosova eğitim kurumlarında 12 yıllık eğitimlerini tamalamış olan Kosova Cumhuriyeti öğrencilerinin üniversite ve yüksek lisans ve  burs miktarı ile diğer konular düzenleniyor.

 Kosova Eğitim Bakanı Arsim Bajrami, Protokolün imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada Kosova Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında işbirliğin devam etmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Burslar yardımıyla öğrencilerin desteklenmesi uygulamasının Kosova öğrencileri için büyük bir fırsatı teşkil ettiğini kaydeden Bakan Bajrami, Türkiye Cumhuriyeti’nin YÖK aracılığı ile Kosovalı öğrencilerin ikinci jenerasyonunun burslar ile desteklendiğini hatırlattı.

 Kosova Eğitim, Teknoloji ve Bilim Bakanı Arsim Bajrami, Türkiye okullarında Arnavutça’nın seçmeli ders olarak görülmesi kararından dolayı Türk Hükümetine teşekkürlerini ifade ederek, bu konuda Kosova kurumlarının yardım sunmakta hazır olduğunu belirtti.

 Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da yaptığı açıklamada, iki ülke arasında eğitim alanındaki  işbirliğin  başarıyla gelişmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, Türkiye üniversitelerinde mezun olacak Kosovalıların, ülkelerinin gelişmesine katkıda bulunacakları inancını dile getirdi.

Fatma Göktaş – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...