Kosova ile Türkiye Arasında Eğitim Protokolü İmzalandı

 Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji bakanlığı ile Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) arasındaki yüksek eğitim alanında işbirliğine ilişkin  Anlaşma’nın uygulanmasını öngören protokol imzalandı. Protokol, Kosova Eğitim Bakanı Arsim Bajrami ile Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç tarafından imzalandı.

 Protokol ile, Kosova eğitim kurumlarında 12 yıllık eğitimlerini tamalamış olan Kosova Cumhuriyeti öğrencilerinin üniversite ve yüksek lisans ve  burs miktarı ile diğer konular düzenleniyor.

 Kosova Eğitim Bakanı Arsim Bajrami, Protokolün imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada Kosova Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında işbirliğin devam etmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Burslar yardımıyla öğrencilerin desteklenmesi uygulamasının Kosova öğrencileri için büyük bir fırsatı teşkil ettiğini kaydeden Bakan Bajrami, Türkiye Cumhuriyeti’nin YÖK aracılığı ile Kosovalı öğrencilerin ikinci jenerasyonunun burslar ile desteklendiğini hatırlattı.

 Kosova Eğitim, Teknoloji ve Bilim Bakanı Arsim Bajrami, Türkiye okullarında Arnavutça’nın seçmeli ders olarak görülmesi kararından dolayı Türk Hükümetine teşekkürlerini ifade ederek, bu konuda Kosova kurumlarının yardım sunmakta hazır olduğunu belirtti.

 Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da yaptığı açıklamada, iki ülke arasında eğitim alanındaki  işbirliğin  başarıyla gelişmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, Türkiye üniversitelerinde mezun olacak Kosovalıların, ülkelerinin gelişmesine katkıda bulunacakları inancını dile getirdi.

Fatma Göktaş – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,456TakipçilerTakip Et
8,618TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...