Lübnan Muhalefeti de Burgas Suikastinde Hizbullah’ı Savundu

Bulgaristan muhalefetinden sonra Lübnan muhalefeti de geçen yıl Temmuz ayında Burgas havalimanında düzenlenen ve 5’i İsrailli 1’i Bulgar vatandaşı olmak üzere 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan suikastin Hizbullah terör örgütüne yüklenmesine tepki gösterdiği açıklandı.

Saldırıyı Hizbullah’ın yaptığına dair suçlamalar hakkında Hamade’ın, ”Saldırı ile ilgili soruşturmanın Tahran’da yapılması gerekiyor. Avrupa ülkeleri, Hizbullah’ın İran devrim muhafızlarıyla ilişkisi olan bir örgüt olduğunu iyi biliyor” diye konuştuğu belirtildi. Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin saldırının aydınlatılması için her türlü desteğe ve yardıma hazır olduklarını söylediği ifade edildi. Mikati’nin bu açıklamalarıyla, durumun dış ilişkilere olumsuz yansımasını önleme çabasında olduğu söylendi. Lübnan muhalefet bloğu, Hizbullah karşıtı tavırlarıyla bilinen 14 Mart Hareketi, yurt dışında yaşayan Lübnanlıların etkilenmesinden korktuğunun da eklediği belirtildi. Hizbullah’ın Lübnan’ı bir daha böyle suçlamalar altına sokmaması gerektiğine de değindiği aktarıldı.

8 Mart Hareketi Milletvekili ve Arap Sosyalist Baas Partisi Ulusal Yönetim Üyesi Asım Kansu’nun ise, suçlamaları ”İsrail ve ABD’nin Lübnan direnişini vurma planı” şeklinde değerlendirdiği yazıldı. Saldırıyı İsrail’in düzenlemiş olabileceğine vurgu yaptığı belirtilen Kansu’nun uluslararası kamuoyunu yanıltmak için Hizbullah’ın suçlanmış olabileceği ihtimali üzerinde durduğu ifade edildi.

Tüm bu muhalif görüşlerin yanı sıra suikastın hemen ardından Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov yaptığı açıklamada Hizbullah’ı sorumlu tutmuş, Hizbullah’ı olayın finansörü olarak lanse etmişti.

Bunlar üzerine ABD Başkanı Barack Obama’nın terörle mücadele danışmanı John Brennan, Bulgar yetkililerin iddiaları üzerine Avrupa ülkelerinden Hizbullah’ın alt yapısının, operasyon ve finans ağlarının ortaya çıkarılmasını ve önlem almasını istemiş, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Maja Kocijancic ise saldırıyla ilgili soruşturmanın tamamlanmasını bekleyeceklerini ve Hizbullah’ın saldırıdaki rolünün kesinleşmesi halinde AB ve üye ülkeler olarak atılacak uygun adımları kararlaştıracaklarını söylemişti.

 

(TUİÇ Akademi, dunyabulteni.net)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...