Madagaskar’da Seçim Öncesi Gerilim

Bu yılın sonunda gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine birkaç ay kala siyasi gerilimler başladı. Yeni seçim yasaları, ortaya çıkan yolsuzluk ve tartışmalı hükümet kararları tartışılan konuların başında geliyor. Yıl sonuna kadar beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin tarihi, henüz açıklanmamasına rağmen durum Madagaskar siyasi sahnesinde yer almaya başladı.

Son aylarda Devlet Başkanı Hery Rajaonarimampianina ve hükümetinin muhalefete ve medyaya olan korkusu sebebiyle gerçek bir otoriter sürüklenmeye yol açan tartışmalı kararları çoğalıyor. Aynı zamanda yargı ve sivil toplumun büyük bir kısmı, nüfusun önünde tepki vermekten çok yorulmuş ve uluslararası bir topluluğa son kaydedilen ekonomik ilerlemeden de memnun kalmıştır.

IMF heyetinin mart ayı sonlarında Antananarivo’daki sonuçlarının, bu yıl  % 5 oranında yenilenen enerji artışını teyit etmesi, iktidarın aldığı idari ve anayasal kararların ortasında fark edilmedi.

Jeune Afrique haberine göre, başkan iktisadi kaydının zaferi garanti altına almak için yeterli olmayacağını bildiği gibi, ikinci bir dönem için resmi olarak görev yapmakta, seçimden birkaç ay önce oyunun kurallarını değiştirmek ve ana rakiplerinin görevini zorlamak istemektedir.

Siyasi seçimlerin yaklaşmasının iktidar ve muhalif arasında bir çatışmaya sebep olması siyasette alışık olunulan bir durum. Ancak oy kazanabilmek için farklı boyutlarda ve adil olmayarak yapılan hareketler, günümüzde ne kadar çok olsa da doğru değildir ve halk daha sorgulayıcı yaklaşmalıdır.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...