Madagaskar’da Seçim Öncesi Gerilim

0
101

Bu yılın sonunda gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine birkaç ay kala siyasi gerilimler başladı. Yeni seçim yasaları, ortaya çıkan yolsuzluk ve tartışmalı hükümet kararları tartışılan konuların başında geliyor. Yıl sonuna kadar beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin tarihi, henüz açıklanmamasına rağmen durum Madagaskar siyasi sahnesinde yer almaya başladı.

Son aylarda Devlet Başkanı Hery Rajaonarimampianina ve hükümetinin muhalefete ve medyaya olan korkusu sebebiyle gerçek bir otoriter sürüklenmeye yol açan tartışmalı kararları çoğalıyor. Aynı zamanda yargı ve sivil toplumun büyük bir kısmı, nüfusun önünde tepki vermekten çok yorulmuş ve uluslararası bir topluluğa son kaydedilen ekonomik ilerlemeden de memnun kalmıştır.

IMF heyetinin mart ayı sonlarında Antananarivo’daki sonuçlarının, bu yıl  % 5 oranında yenilenen enerji artışını teyit etmesi, iktidarın aldığı idari ve anayasal kararların ortasında fark edilmedi.

Jeune Afrique haberine göre, başkan iktisadi kaydının zaferi garanti altına almak için yeterli olmayacağını bildiği gibi, ikinci bir dönem için resmi olarak görev yapmakta, seçimden birkaç ay önce oyunun kurallarını değiştirmek ve ana rakiplerinin görevini zorlamak istemektedir.

Sponsorlu

Siyasi seçimlerin yaklaşmasının iktidar ve muhalif arasında bir çatışmaya sebep olması siyasette alışık olunulan bir durum. Ancak oy kazanabilmek için farklı boyutlarda ve adil olmayarak yapılan hareketler, günümüzde ne kadar çok olsa da doğru değildir ve halk daha sorgulayıcı yaklaşmalıdır.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here