Madagaskar’da Seçim Öncesi Gerilim

Bu yılın sonunda gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine birkaç ay kala siyasi gerilimler başladı. Yeni seçim yasaları, ortaya çıkan yolsuzluk ve tartışmalı hükümet kararları tartışılan konuların başında geliyor. Yıl sonuna kadar beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin tarihi, henüz açıklanmamasına rağmen durum Madagaskar siyasi sahnesinde yer almaya başladı.

Son aylarda Devlet Başkanı Hery Rajaonarimampianina ve hükümetinin muhalefete ve medyaya olan korkusu sebebiyle gerçek bir otoriter sürüklenmeye yol açan tartışmalı kararları çoğalıyor. Aynı zamanda yargı ve sivil toplumun büyük bir kısmı, nüfusun önünde tepki vermekten çok yorulmuş ve uluslararası bir topluluğa son kaydedilen ekonomik ilerlemeden de memnun kalmıştır.

IMF heyetinin mart ayı sonlarında Antananarivo’daki sonuçlarının, bu yıl  % 5 oranında yenilenen enerji artışını teyit etmesi, iktidarın aldığı idari ve anayasal kararların ortasında fark edilmedi.

Jeune Afrique haberine göre, başkan iktisadi kaydının zaferi garanti altına almak için yeterli olmayacağını bildiği gibi, ikinci bir dönem için resmi olarak görev yapmakta, seçimden birkaç ay önce oyunun kurallarını değiştirmek ve ana rakiplerinin görevini zorlamak istemektedir.

Siyasi seçimlerin yaklaşmasının iktidar ve muhalif arasında bir çatışmaya sebep olması siyasette alışık olunulan bir durum. Ancak oy kazanabilmek için farklı boyutlarda ve adil olmayarak yapılan hareketler, günümüzde ne kadar çok olsa da doğru değildir ve halk daha sorgulayıcı yaklaşmalıdır.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,632TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...