Marijuana ve Eşcinsel Evlilik Artık Washıngton’da Serbest

6 Kasım’ da Marijuana ve eşcinsel evlilik sorunları için halk oylamasına gidilen Amerika Birleşik Devletleri’ nin Washington Eyaleti’ nde oylama sonuçlarına göre artık Marijuana taşımak ve eşcinsel evlilik yapabilmek yasallaştırıldı. Düzenleme 5 Aralık Çarşamba gecesi yürürlülüğe girdi. Marıjuana için alınan kararla, artık 21 yaşından büyük yetişkinler üzerlerinde 1 ons yani 28,4 gram miktarına kadar esrar tipi uyuşturucu bulundurulması yasal hale getirilirken Hint Keneviri ve Marijuana maddelerinin halka açık alanlarda kullanımı konusundaki yasağın sürdürülmesine karar verildi.

Federal kolluk kuvvetlerinin uyuşturucu kullanımı konusundaki faaliyetleri nasıl yürüteceği konusu yoğun bir biçimde tartışılırken, konu hakkında açıklama yapan federal bölge savcılarından Jenny Durkan yaptığı açıklamada belirli miktarda taşımanın Washington Eyaleti içerisinde yasallaştığının ancak halen bu maddelerin yetiştirilmesinin, satılmasının ve bulundurulmasının tüm ülkede geçerli olan Genel Amerikan Federal Yasaları’ na göre halen yasak olduğunu kesin bir dille belirtti.

Diğer yandan 6 Kasım’ da onaylanan eşcinsel evlilik serbestliğinin yasallaştırılması kanunu, eşcinsel çiftler arasında büyük bir sevinç gösterisine sebep oldu. Çiftler eyalet başkenti olan Seattle’ da uzun kuyruklar oluşturup, nikah davetiyeleri dağıttılar. Yetkililer, Washington’ daki 3 günlük bekleme süresinin ardından çiftlerin pazartesi gününden itibaren serbestçe evlenebileceklerini açıklandı.

(TUIC Akademi, BBC, Washington Post)

Serap Merve DOGAN

TUIC Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...