Marijuana ve Eşcinsel Evlilik Artık Washıngton’da Serbest

6 Kasım’ da Marijuana ve eşcinsel evlilik sorunları için halk oylamasına gidilen Amerika Birleşik Devletleri’ nin Washington Eyaleti’ nde oylama sonuçlarına göre artık Marijuana taşımak ve eşcinsel evlilik yapabilmek yasallaştırıldı. Düzenleme 5 Aralık Çarşamba gecesi yürürlülüğe girdi. Marıjuana için alınan kararla, artık 21 yaşından büyük yetişkinler üzerlerinde 1 ons yani 28,4 gram miktarına kadar esrar tipi uyuşturucu bulundurulması yasal hale getirilirken Hint Keneviri ve Marijuana maddelerinin halka açık alanlarda kullanımı konusundaki yasağın sürdürülmesine karar verildi.

Federal kolluk kuvvetlerinin uyuşturucu kullanımı konusundaki faaliyetleri nasıl yürüteceği konusu yoğun bir biçimde tartışılırken, konu hakkında açıklama yapan federal bölge savcılarından Jenny Durkan yaptığı açıklamada belirli miktarda taşımanın Washington Eyaleti içerisinde yasallaştığının ancak halen bu maddelerin yetiştirilmesinin, satılmasının ve bulundurulmasının tüm ülkede geçerli olan Genel Amerikan Federal Yasaları’ na göre halen yasak olduğunu kesin bir dille belirtti.

Diğer yandan 6 Kasım’ da onaylanan eşcinsel evlilik serbestliğinin yasallaştırılması kanunu, eşcinsel çiftler arasında büyük bir sevinç gösterisine sebep oldu. Çiftler eyalet başkenti olan Seattle’ da uzun kuyruklar oluşturup, nikah davetiyeleri dağıttılar. Yetkililer, Washington’ daki 3 günlük bekleme süresinin ardından çiftlerin pazartesi gününden itibaren serbestçe evlenebileceklerini açıklandı.

(TUIC Akademi, BBC, Washington Post)

Serap Merve DOGAN

TUIC Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,635TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...