Mısır Gazze İçin Devrede

Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in, İsrail’in Gazze saldırılarının ardından dayanışma için Gazze’de bulunduğu açıklandı. Kandil’in Gazzeyi ziyaret ettiği sırada İsrail’in söz verdiği 3 saatlik ateşkese uymadığı ve Gazze’nin kuzeyindeki Nazile bölgesini vurduğu belirtildi.

Hişam Kandil, Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile birlikte İsrail saldırılarında yaralanan Filistinlileri Şifa Hastanesi’nde ziyaret etti. Kandil’in hastanede yaptığı açıklamada Mısır devriminin, Filistin’in bağımsızlığını kazanana kadar onlarla beraber olduğu mesajını verdi. Düzenlenen basın toplantısında  İsrail’in eylemlerini saldırganlık olarak niteleyen Kandil, ateşkes için girişimlerde bulunacaklarını da belirtti. Kandil bu saldırganlığın son bulması gerektiği konusunda Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin Filistin halkının yanında olduğunu açıkladı.

Filistin Başbakanı Haniye ise, dün televizyonda yaptığı konuşmada saldırıyı püskürtecekleri açıklamasında bulundu. Haniye Kandil’in bugünkü Gazze ziyaretinin önemli mesajlar içerdiğini ifade etti.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin bugün başkent Kahire’nin merkezinde bir camide Cuma namazı sonrası çarpıcı açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Yapılan açıklamada Gazze’deki son gelişmelere değinen Mursi, Filistin halkını yalnız bırakmayacaklarını dile getirdiği bildiriliyor.

Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının yaşanan olayları takiben yapacakları acil toplantıda bölgedeki şiddet ele alınacak. Ayrıca, ABD’nin Hamas’la ilişkileri olan ülkelere Gazze’den yönelen saldırıların durdurulması için çağrıda bulunduğu bildirildi. Bunun yanı sıra ABD’den İsrail’e yönelik orantılı karşılık verin uyarısının da yapıldığı belirtiliyor.                             

 

(TUİÇ Akademi, AA, BBC, TIMETÜRK)

 

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri                                 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...