Mısır İstihbarat Şefi ve Kuzey Sina Valisi Görevden Alındı

Sina’da geçen Pazar günü gerçekleşen saldırılar sonucunda 16 Mısır askeri hayatını kaybetmişti. Bölgede başlatılan operasyonlar sonucunda da 20 saldırgan ölü olarak ele geçirildi. Yaşananların ardından Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İstihbarat Şefi Murad Muvafi ve Kuzey Sina Valisi Abdel Vahab Mabruk’u görevden aldı.  Mursi’nin, Savunma Bakanı General Hüseyin Tantavi’ye de Mısır Askeri Şefi’ni görevden alması emrini verdiği aktarıldı. Jandarma komutanı ve bazı resmi yetkilerin de azline karar verildi.

Mufavi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pazar günü gerçekleşen saldırıların istihbarat örgütü tarafından bilindiği ve gerekli ikazların yapıldığını ve bilginin yetkili kaynaklara iletildiğini vurgulayarak saldırıların nerede gerçekleşeceğini bulmanın istihbaratın görevi olmadığını ifade etti.

Mursi ise saldırılar sonrası gerekli tedbirleri almamakla ve gereken karşılığın verilememesi ile eleştiriliyor. Cumhurbaşkanı ve başbakan güvenlik sorunları sebebiyle saldırıda ölenlerin cenazelerine katılamamıştı. Öte yandan şu an görevden alınan bulunan yetkililerin Mubarek ve ordu tarafından atandığı biliniyor bu da Mursi’nin hâkimiyetini tam olarak göstermek istediğini kanıtlar niteliktedir.

Mısır’ın Sina’daki varlığı 1979’da yapılan antlaşmaya göre sınırlı ve de İsrail kontrolüne tabi. Olay Sina’nın Mısır kontrolüne geçmesinden beri bölgede yaşanan en kanlı saldırı olarak kaydedildi.

İsrailli ve Mısırlı yetkililer saldırılardan, İslami terör örgütlerini sorumlu tutarken Cumhurbaşkanı Mursi’nin de içinde bulunduğu hareket olan Müslüman Kardeşler saldırıları Mossad’ın gerçekleştirdiğini savunuyor.

(TUİÇ Akademi, Aljazeera, BBC)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...