Mısır Tankları 32 Yıl Sonra Sina’da

Mısır ve İsrail arasında imzalanan 1979 “Camp David Antlaşması”’ndan bu yana ilk kez Mısır ordusuna ait tanklar Kuzey Sina’da konuşlanmış bulunuyor. Anlaşmada askerden arındırılmış bölge olarak geçen Sina’daki bu hareketlilik, Mısır ve İsrail arasında giplerin gerilmesine sebep oldu.

Sina yarımadasında son günlerde meydana gelen olayların ve Mısır askeri birliklerinin 32 yıl aradan sonra kuzey Sina’da tekrar konuşlandırılmasının, Mısır ve İsrailli yetkililer arasında tartışmaya yol açtığı belirtiliyor. 29 Temmuz’da El Ariş kentindeki bir karakola silahlı grupların saldırması sonucunda Mısır, bölgeye 2 binin üzerinde asker konuşlandırmıştı.

Mısır’ın yarı resmi El Ahram gazetesi, İsrail askeri istihbaratı başkanı Aviv Kohavi’nin Mısır’ın Sina’da kontrolü kaybettiği yönündeki açıklamalarına, Kuzey Sina Emniyet Müdürü General Salih El Masri tarafından “İsrail’in şu an yaşadıkları Sina’da yaşananlardan daha kötü” şeklinde cevap verdiğini duyurdu.

Gazetenin haberinde, Mısır ordusunun, kuzey Sina’da kontrolü kurmak ve asayişi tehdit eden unsurları temizlemek amacıyla komando, tank ve helikopterlerden oluşan askeri birliklerle bölgede “Kartal” adlı operasyona hazırlandığı ileri sürüldü. El Ahram, İsrail’in Sina’daki Mısır askeri varlığından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Mısır ile İsrail arasında 1979 yılında imzalanan Camp David Antlaşması’na göre, Sina yarımadasının askerden arındırılmış olması gerekiyor. İsrail Savunma Bakanlığı Siyasi Güvenlik Bölümü Başkanı Amos Gilad, Mısırlı yetkililerle Sina’daki durumu görüşmek için özel uçakla Mısır’a geldi. Gilad’ın, Mısır Savunma Bakanlığı yetkilileri ile bugün bir araya gelmesi bekleniyor.

Bağımsız El Masri El Yovm gazetesi ise, Mısırlı yetkililerin, kuzey Sina’ya asker yerleştirmeden önce İsrail’e bilgi verdiklerini ve İsrailli yetkililer ile uzlaşmaya varıldığını ileri sürdü.

(tuicakademi — ntvmsnbc) Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...