Alman Ekonomisinde Hayal Kırıklığı Yaşanıyor

0
55

Alman ekonomisindeki büyümenin Nisan ve Haziran ayları arasında ciddi şekilde düştüğü ve daha önceki hesaplamaların aksine yılın başlarında daha zayıf durumda olduğu açıklandı.

Alman ekonomisi, Avrupa ekonomilerindeki sorunlara rağmen şimdiye kadar güçlü büyüme oranları sergilemeyi başarıyordu. Hatta Almanya ekonomisi, para birimi olarak euro kullanan ülkeler bölgesinin itici gücü olarak görülüyordu.

Sponsorlu

Daha önce açıklanan rakamlar, ülkenin ilk çeyrekte yüzde 1,5 oranında büyüdüğüne işaret ediyordu. Ancak Ulusal İstatistik Kurumu’nun şimdiki açıkladığı rakamlara göre, ülkenin yılın ilk çeyreğindeki büyüme oranı ise yüzde 1,3 olarak yeniden belirlendi. Avrupa’nın en güçlü ekonomisi Almanya yılın ikinci çeyreğinde yalnızca binde bir oranında büyüdü.

Hatırlayacak olursak, Fransa ekonomisine ilişkin geçen hafta açıklanan rakamlar ise ikinci çeyrekteki büyümenin neredeyse durma noktasında olduğunu ortaya koymuştu.

Ülkenin büyük şirketleri daha önce yaptıkları uyarılarda, hammadde fiyatlarındaki çalkalanma ve Avrupa ile ABD’deki kamu borçlanması düzeylerinin yüksekliği nedeniyle, Alman ekonomisindeki büyümenin pek yüksek olamayacağını söylemişlerdi. Alman ekonomisindeki büyüme sorunu, başta Euro bölgesi olmak üzere tüm Avrupa ekonomisi için olumsuz bir sinyal olarak görülüyor.

 

(tuicakademi — bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here