Mısır’da Olağanüstü Hal

Mübarek’in devrilişinin 2.yıl dönümü olan ‘25 Ocak Devrimi’, Mısır’da kutlanmak yerine yönetim karşıtı protestolara dönüştü. Birçok kişinin hayatını kaybettiği olaylarda başkent Kahire’de tren raylarının sökülmesi ve birçok yolun kapatılmasıyla başkent ve çevre iller arasında ulaşımın durduğu bildirildi.

Amaçlarının kutlama değil amacına ulaşmayan devrimin gerçekleşmemiş hedeflerini talep etmek olduğunu belirten göstericiler arasında muhalefetin önde gelen isimlerinin de bulunduğu bildirildi.

Muhalifler, devrimle birlikte çok partili şeffaf seçimler, halkın oyuyla seçilen cumhurbaşkanı ve gösteri hürriyeti gibi haklar kazanılsa da Mursi’yle birlikte hiçbir şeyin değişmediğini kadınların ve Hıristiyanların hakları güvence altına alınmadığını, anayasanın İslamcılara göre şekillendirildiğini ayrıca ekonominin oldukça kötüye gittiğini ifade ediyorlar.

Devrimin yıldönümünde yaşanan çatışmaların yanında, geçen yıl Port Said stadyumunda yapılan futbol karşılaşmasında binden fazla kişinin yaralanması ve 74 kişinin hayatını kaybetmesiyle tutuklanan 21 kişiye mahkemenin idam cezası vermesini açıklamasıyla Mısır da gerginlik iyice arttı. Kahire’den sonra Port Said kentinde de başlayan şiddet Mısır’daki kutuplaşmayı keskinleştirmiş durumda gözükmektedir.

Protesto amacıyla devlet dairelerine girilmesini engelleyen, birçok yolu kapatan, polis karakollarına saldırıda bulunan, güvenlik güçleriyle taşlı sopalı çatışmalara giren muhaliflerle birlikte ülkenin hassas yapısı ortaya konulurken son günlerde yaşanan olaylar da birçok kişinin yaralandığı ve öldüğü bildiriliyor.

Mısır’daki kargaşa ortamına karşı Mursi dün akşam devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında; Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde  olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Böylece üç kentte 30 gün boyunca 21.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Kan akmasını durdurmak için bu yola başvurduğunu belirten Mursi, “Vatanı korumak herkesin sorumluluğundadır. Bunun için kararlılıkla ve kanunlar çerçevesinde mücadele edeceğiz. Yargı kararlarına herkes saygı göstermeli. Hiç kimseye ayrımcılık yapılmıyor. Ülke güvenliğine yönelik tehditlerle kanun gücü yoluyla yüzleşeceğiz” şeklinde konuştu.

(TUİÇ Akademi, AA, EuroNews, BBC )

GAMZE GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...