Mısır’da Yeni Anayasa

Mısır’da birçok tartışmaya neden olan yeni anayasanın güvenlik gerekçeleri ve denetleme yapacak yargıç sayısının yetersiz olması sebebiyle 15 ve 22 Aralık tarihlerinde yapılacağı bildirildi. Oluşturulan yeni taslağın özellikle hukuk ve insan hakları çevrelerince kaygıyla karşılanmakta olduğu öğrenildi. Ülkede halkın bölünmesine neden olan referandumda Müslüman Kardeşler ve Selefiler anayasa lehine; liberal,sol,milliyetçi ve Hristiyan grupların aleyhte oy kullanacakları bilgisine ulaşıldı. Daha önce Cumhurbaşkanı 6 yılda bir seçiliyor ve bir kişi ölene kadar aday olabiliyordu. Yeni anayasa göre Cumhurbaşkanı 4 yıl görev yapacak ve en fazla iki dönem seçilebilecek.

Mısır muhalefeti Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altında birleşmişti. Geçtiğimiz günlerde referanduma katılmama çağrısı yapan muhalefetin geri adım attığı ve Muhammed Baradey liderliğindeki Ulusal Kurtuluş Cephesinin halkı ‘’hayır’’ oyu kullanmaya çağırdığı öğrenildi.

Yeni anayasa ile Ezher’in de anayasal çerçeve içine alınması, muhalifler tarafından bu kurumun siyasallaştırılabileceği şeklinde yorumlanmasına yol açtığı bildirildi. Ayrıca yeni anayasa ile Askeri Mahkemelerinin tamamen devre dışı bırakılmaması ve medya konusundaki düzenlemelerin de muhaliflerce eleştirildiği öğrenildi. Yeni düzenlemeye göre Türkiye’dekine benzer, Cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanacak Milli Güvenlik Konseyinin görev alacağı bildirildi. Özellikle devletin dininin İslam olduğunu belirten 2.maddeye farklı bir yorum getiren 219. Madde ile devletin düşünce hürriyetine müdahale edilebileceğinin muhalefetlerce öne sürüldüğü bildirildi.

 Öte yandan Mısır’da yeni anayasaya karşı protestoların ülke çapında sürdüğü öğrenildi.

(AA, Timetürk, Zaman)

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...