Mısır’da Yeni Hükümet Yemin Edecek

Mısır’da cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakan Hişam Kandil’in belirlediği yeni kabinenin bugün resmen yemin edeceği belirtiliyor.

Dört yeni bakanlığın daha kurulduğu yeni hükümette; savunma, dışişleri ve maliye bakanları yerini korurken, içişleri, adalet ve enformasyon bakanlıklarına yeni isimler getirildiği bildiriliyor.

Kabinede maliye ve dışişleri bakanlarının değişmeyeceği, Dışişleri Bakanı’nın daha önce olduğu gibi Muhammed Kemal Amr, Finans Bakanı’nın ise Mümtaz El-Said olacağı kaydediliyor.

Savunma bakanlığı görevini, Askeri Konsey’in başında olan Hüseyin Tantavi’nin üstlenmesi, eski İçişleri Bakan yardımcısı Ahmed Cemaleddin’in ise yine aynı göreve getirilmesi bekleniyor. Adalet Bakanlığı görevi için teklif götürülen temyiz mahkemesi yargıcı Ahmet Mekki’nin  görevi kabul ettiği ve bugün yemin edeceği açıklandı.

Kabineyle ilgili resmi açıklama ve Başbakan’ın yemin töreninin bugün yapılacağı belirtiliyor. Mübarek’in ardından demokratik seçimle başa gelen Devlet Başkanı Muhammed Mursi, kısa süre önce sulama bakanı olarak görev yapan Hişam Kandil’i kabineyi kurmakla görevlendirmişti.

Hişam Kandil, kabine üyelerinin seçiminde göz önüne aldıkları tek kriterlerinin adayların yeterliliği olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Yasir Ali, daha önce yaptığı açıklamada yeni hükümetin parti hükümeti olmayacağına, bakanlıkların çoğunun Hürriyet ve Adalet Partisi mensuplarından oluşmadığına dikkati çekmişti.

Devlet medyasının kabinede yer alacağını açıkladığı 18 isim arasından yalnızca üçünün Müslüman Kardeşler’in Adalet ve Özgürlük Partisi’nden olduğu belirtiliyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN, NTV)

 

Eda KENDİR

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...