Mısırlı STK’lardan ABD Kongre Üyelerine Sisi Çağrısı

 Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin nisan ayında Washington’ı ziyaret etmesi ve ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da görüşmesinin beklenmesinin ardından Mısır da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları “Homeland For All, Democracy for Egypt, CODEPINK” gibi örgütler, Sisi’nin Washington’a yapacağı ziyaret öncesi ortak açıklama yaptı.

 Mısırlı sivil toplum kuruluşları, ABD Kongre üyelerine, Washington ziyaretinde Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmemeleri ve ABD’nin Mısır’a yaptığı askeri yardımın insan hakları ihlalleri nedeniyle askıya alınması çağrısı yaptı. Açıklamada, Mısır’daki insan hakları ihlalleri ve hapishanelerde yaşanan işkencelere ilişkin tüm Kongre üyelerine mektup gönderildiği bildirildi.

 Mektupta Kongre üyelerinden üç istekte bulunulduğu belirtilerek bunların, Sisi ile görüşmemeleri çağrısı, Mısır’a yapılan yıllık 1 buçuk milyar dolarlık askeri yardımın askıya alınarak durumun gözden geçirilmesi ve tüm dış yardımların Mısır’daki siyasi tutukluların durumuna göre değerlendirilmesi olduğu ifade edildi.

Elif Demir – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...