Mogherini: Ermenistan ve AB Hiçbir Zaman Şimdi Olduğu Kadar Yakın Olmamışlardı

Ermenistan ve AB hiçbir zaman şimdi olduğu kadar yakın olmamışlardı. Beyan, içinde bulunduğumuz günlerde Erivan’da yapılan ʺAvrupa Planlama Konferansıʺ katılımcılarını yolladığı görüntülü mesajla AB Dış Politika İşleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’den geldi.

Özgürlük Radyosu’nun (RFE/RL) verdiği bilgiye göre Mogherini, konferansın bu kez Avrupa’nın bir köşesi Ermenistan’da gerçekleştirilmekte olduğunu sevinçle kaydetti.

Geçtiğimiz yıl Kasım’da Brüksel’de, Ermenistan’la AB’nin 3 temel belge imzaladığının altını çizen Mogherini, bunların insanların yaşamını Ermenistan’da olduğu gibi AB’de de iyileştirmesi umudunu ifade etti.

Mogherini ʺErmenistan ve AB’nin hava ve karasal bağlantılarının iyileştirilmesine yönelik başka anlaşmalar da imzaladık. Bu anlaşmaların gerçekten başarılı olması için sivil toplum kuruluşlarından bize tavsiye ve önerileriyle yardımcı olmalarını rica ettikʺ dedi.

24 Kasım 2017’de Doğu Ortaklığı Zirvesi çerçevesinde Ermenistan ve AB arasında Kapsamlı ve Genişletilmiş Ortaklık Anlaşmasının imzalandığını hatırlatalım.

Anlaşmanın Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve AB Konseyi Bşk. Donald Tusk’un da katıldığı imza töreninde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından imzalandı.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...