Moldova ve Bosna AB Entegrasyonu İçin Güçlerini Birleştirdi

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanları Tudor Ulianovschi ve İgor Crnadak ile Moldova Cumhuriyeti arasında Avrupa Entegrasyonu ve işbirliği konulu ortak bildiriyi imzaladılar.

Bakanların görüşüne göre, bu belge, Avrupa bütünleşme konuları hakkında  istişareler, deneyim alışverişi ve uzmanlık da dahil olmak üzere ikili işbirliğini derinleştirmeye yardımcı olacak. Tudor Ulianovschi ve İgor Crnadak, bu bildirgeyi imzalamanın, her bir ülkenin Avrupa Birliği’ne katılım hedefi ve bu yolda daha fazla iş birliğine açık olma konusundaki kararlılığını gösterdiğini belirtti.

Moldova Diplomasi müdürü Bosna Hersek’teki muadilini, Moldova Cumhuriyeti’nin bu yıl yaz aylarında Bosna-Hersek’in Güneydoğu Avrupa İş birliği Süreci (SEECP) Başkanlığı’nı almasını destekleyeceğini bildirdi. SEECP bünyesinde Saraybosna Hükümeti tarafından desteklenen eylem ve projeleri sürdürecektir.

İkili ekonomik iş birliğini inceleyen Bakanlar Tudor Ulianovschi ve Igor Crnadak, kullanılmayan bir potansiyelin bulunduğunu ve ticareti kolaylaştırıp yatırımları serbestleştirerek derinleştirme fırsatları olduğunu belirtti. Bu bağlamda, Moldova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Moldova hükümetinin çıkarlarını, hükümetler arasında gümrük konularında karşılıklı idari yardıma ilişkin anlaşmayı imzalamayı kabul etti. Saraybosna’da Moldova, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişimine katkıda bulunacak.

Buna karşılık Bakan İgor Crnadak, Bosna-Hersek’in Avrupa yolumuzdaki deneyim alışverişi de dahil olmak üzere Moldova Cumhuriyeti ile ikili ilişkilerin her boyutta genişletilmesiyle ilgilendiğini vurguladı. “Şu anda, devletlerimiz arasında imzalanan 25 ‘den fazla ikili anlaşmamız var, ancak özellikle özel sektör, adalet, ekonomi, turizm ve diğer alanlarda işbirliği alanlarının genişletilebileceğine inanıyoruz. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı, Moldova ve Bosna Hersek’ten kurumlardan alınan tüm girişimleri destekleyeceğini belirtti.

Bosna-Hersek Diplomasinin başkanı, “iki taraf arasındaki ve çeşitli bölgesel örgütler arasında devletlerimiz arasındaki diyalog devam edecektir.” diye belirtti.

Baktığımız zaman Bosna Hersek 2016’da resmi olarak AB üyeliği süreci için başvuru yapmıştı. AB ise Bosna’nın aday statüsü kazanıp kazanmadığını belirlemek için bir yıl sürecek bir süreç emretti. Bu bağlamda Bosna Hersek’in yoksullukla mücadele, yolsuzlukların ortadan kaldırılması ve genç işsizlik oranını düşürücü bir şekilde ekonomik tedbirlerin alınması gerekiyordu. Bu antlaşmayla beraber işsizlik oranının düşmesi, ekonomiye ayrılan yatırımların arttırılması ve ülkedeki refah arttırılması söz konusu. Bundan sonra Avrupa Komisyonu, Bosna’nın aday ülke olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığını sorgulayacak.

Kadir AKKURT
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...