Mübarek Özgürlüğe Mi Kavuşuyor?

Arap baharı, Arap halklarının özgürlük, demokrasi, eşitlik istemleriyle 2010 yılında başladı. Arap baharı; Tunus, Mısır, Ürdün, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Yemen ülkelerinde geniş yankı uyandırmışken; Suudi Arabistan, Lübnan, Fas, Irak, Umman ülkelerini nispeten daha az etkilemişti. Mısır’da Arap baharının sonucunda 30 yıldır görevini sürdüren Hüsnü Mübarek görevini bırakmıştı.

 

Şimdi ise Mısır’da 2011 yılında yaşanan, Arap Baharı sırasında devrilen lider Hüsnü Mübarek’in 48 saat içinde serbest bırakılabileceği öne sürüldü.

Arap baharı sırasında cumhurbaşkanlığı mevkisini kaydeden Mübarek’in isyan sırasında işlediği suçlardan yargılanması devam ederken, yolsuzluk davaları içinden bir tanesinin düştüğü öğrenildi.

Mübarek’in avukatları Fareed el-Deeb yaptığı açıklamada, Mübarek’in yargılandığı yolsuzluk davasından aklanmasının ardından, 48 saat içinde özgürlüğüne kavuşması gerektiğini kaydetti. Hüsnü Mübarek’in tutuklu bulunmasına neden olan diğer yolsuzluk davasının da düşmesini beklediğini belirten Fareed el-Deeb, geriye kalan işlemlerin basit prosedürler olduğunu söyleyerek Mübarek’in 2 gün içinde çıkması gerektiğini belirtti.

85 yaşındaki Hüsnü Mübarek, 2011 isyanında protestoculara karşı şiddet uygulanması emrini verdiği ve ölümlere neden olduğu suçlamasına tekrar yargılama bekliyor.

(TUİÇ Akademi, NTV, Star Gazetesi)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...