Mülteci Karşıtı Kanun Tasarısı, ‘Soros’u Durdur’, Macaristan Parlamentosu’na Sunuldu

0
110

Macaristan Hükümeti tarafından hazırlanan ve mülteci karşıtı olarak değerlendirilen tasarı, meclise sunuldu. Yasa dışı göçle mücadele kapsamında hazırlanan tasarı, Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Kabineden Sorumlu Bakan Antal Rogan imzasıyla meclise sunuldu.

Tasarı, Ulusal Güvenlik için risk yaratan ve göçü destekleyen sivil toplum kuruluşlarını yasaklayabilmesi için içişleri bakanlığının yetkilerini arttırıyor.

Tasarıya göre, sığınmacıların ülkeye girişlerine ve ülkede yaşayabilmelerine yardımcı olan STK’lar, ‘’göçü destekleyen kuruluş’’ olarak tanımlanacak ve içişleri bakanlığının izniyle faaliyet gösterebilecekler. Ayrıca, yasa dışı göçü destekleyen kuruluşlara da yüzde 25 oranında vergi getirilmesi öngörülüyor. Buradan gelecek gelirlerin de ülkenin sınır güvenliğinde kullanılması planlanıyor.

Macar Hükümeti, Macar asıllı iş adamı George Soros’u, finanse ettiği STK’lar aracılığıyla yıllık 1 milyon sığınmacıyı, Avrupa ülkelerine taşımakla suçluyor. Bu yüzden hükümet, daha önce başlattığı Soros karşıtı kampanyayı da yasalaştırma aşamasında önemli bir adım atmış bulunuyor.

Sponsorlu

Birleşmiş Milletler toplantısında, sığınmacı karşıtı olarak tanımlanan tasarı, insan haklarına bir saldırı olarak görüldü. Buna ek olarak, Macar Hükümeti, dernek kurabilme özgürlüğüne karşı olarak görülen bu tasarı konusunda, BM tarafından uyarıldı.

BurakYÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here