Münih Güvenlik Konferansı’nda NATO Rusya İlişkileri Görüşüldü

Küresel ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığı dünyanın en önemli platformlarından kabul edilen Münih Güvenlik Konferansı’nda, Rusya’nın yayılmacı politikaları kuşkusuz gündemin temel konularından biriAlmanya’nın Münih kentinde Cuma günü başlayan 54’üncü Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nın ikinci günü ana oturum ve çeşitli grup görüşmeleriyle devam ediyor.

Küresel ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığı dünyanın en önemli platformlarından kabul edilen konferansta, Rusya’nın yayılmacı politikaları kuşkusuz gündemin temel konularından biri.

Euronews’e konuşan ABD’nin eski NATO Büyükelçisi Nicholas Burns, “NATO, Rusya’nın Kırım, Donbas ve Gürcistan’da attığı yasa dışı adımlardan sonra Doğu Avrupa’da kendini daha da güçlendirdi. Bence cevap olumlu. NATO Savunma Bakanları bulguların arttığını tespit etti. Polonya ve üç Baltık ülkesinde güçlerimiz var. Bence NATO bir bütün. Rusya’ya karşı yaptırımlara da devam etmeliyiz” diye konuştu.

Batı’nın her sorundan Moskova’yı sorumlu tuttuğunu dile getiren Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosachev de, “Rusya’nın haklı olarak gördüğü tek yaklaşım güvenliğin bir bütün olarak sağlanmasıdır. Bu herkesçe paylaşılabilir. Güvenlik alanındaki iş birliği parçalara bölünmemeli. NATO’yu tutmak problemlerin üstesinden gelmek yerine yeni provokasyonlar ortaya çıkarıyor. Bu konferans her zaman için Rusya karşıtı olmuştur. Batı’nın karşı karşıya olduğu tüm sorunlardan ne yazık ki Rusya’yı sorumlu tutuyorlar” ifadelerini kullandı.

Bu arada konferansın devam ettiği otele yakın bir noktada toplanan ve ellerinde savaş karşıtı pankartlar bulunan birkaç yüz eylemci, güvenlik stratejileri ve silahlanma politikalarını protesto etti.

Demet DAMYAN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...