Mursi Kabinede Revizyona Gitti

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Savunma Bakanı General Hüseyin Tantavi ile Genelkurmay Başkanı Sami Annan’ı emekliye sevk etti. Tantavi geçiş döneminde ülkeyi yöneten Yüksek Askeri Konsey’in başkanıydı. Tantavi ve Annan’ın görevden alınmaları Pazar günü devlet televizyonuna yapılan açıklama ile duyuruldu. İki generalin de Cumhurbaşkanı Müsteşarı olarak atandığı bildirildi.

Tantavi’nin yerine Yüksek Askeri Konsey üyesi Abdulfetteh Sisi atanırken, Annan’ın halefi ise 3. Ordu Komutanı Sıdkı Suphi oldu. Yeni Savunma Bakanı Sisi, yemin töreninin ardından görevine başladı.

Mursi’nin bir diğer kritik hamlesi ise Yüksek Askeri Konsey’in, 17 Haziran 2012 tarihinde ilan ettiği, orduya geniş yetkiler tanıyan ve cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan anayasal düzenlemeleri iptal etmesi oldu. Konseyin düzenlemelerine Müslüman Kardeşler Hareketi’nden tepki gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mursi, ümmete sesleniş konuşmasında aldığı kararların hedefinde belli kişi ve kurumların olmadığını ifade ederek, amacının özgürlükleri sınırlamak olmadığını da vurguladı. Mursi, niyetinin Mısır devletinin ve milletinin faydasına olan kararlar almak olduğunu ifade ederek kimseyi incitmek istemediğinin de altını çizdi.

Kararların ardından Tahrir’de toplanan binlerce kişi Mursi’ye destek sloganları attı.

(TUİÇ Platform, Aljazeera, BBC, Radikal)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...