Mursi: Saldırılar Karşılıksız Kalmayacak

Mısır ve İsrail arasında Kerem Ebu Salim sınırında bulunan bir karakola Pazar günü akşam saatlerinde bir saldırı düzenlendi. Düzenlenen saldırıda 16 sınır muhafızı hayatını kaybetti. Saldırılara yönelik açıklamalarda bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi saldırıların karşılıksız kalmayacağını, saldırganların ve arkalarındaki güçlerin cezalandırılacaklarını vurguladı. Mursi, saldırının geçiştirilemeyeceğini ifade ederek güvenlik güçlerinin Sina’da kontrolü tam olarak sağlaması için emir verdiğini belirtti. Mursi, Yüksek Askeri Konseyi de acilen toplantıya çağırdı.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, saldırıların Mısır’ın Sina’daki güvenliği artırması gerektiğinin göstergesi olduğunu vurguladı. İsrail kanadından daha önce yapılan açıklamalarda Sina’nın İsrail karşıtı grupların üslendiği bir terör bölgesi haline geldiği belirtilmişti.

Saldırganların Gazze ile Mısır arasındaki tünellerden geçerek geldiği iddiaları üzerine gözler Hamas’a çevrildi. Hamas sözcüsü Muşir El Mısri, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, saldırı ile Mısır ve Gazze’nin arası açılmak istendiğini ifade ederek, saldırıları kınadı ve Mısır’a başsağlığı diledi. Ayrıca, Hamas, Mısır ve Gazze arasındaki tünellerin kapatıldığını açıkladı.

Müslüman Kardeşler Hareketi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada ise saldırıların Cumhurbaşkanı Mursi’yi devirme girişimi olabileceğini ve Mossad ile ilişkilendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Saldırıdan sonra bölgeye helikopterler gönderilirken İsrail saldırıdan sonra 8 saldırganın öldürüldüğünü duyururken, Mısır öldürülen saldırganların sayısını 6 olarak açıkladı.

(TUİÇ Akademi, Aljazeera, Milliyet, TRT)

 

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...