Müzakereler ile ilgili Üçlü Görüşme Haziranda Yapılacak

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon, Haziran ayında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile müzakereler çerçevesinde tekrardan görüşmek istediğini belirtti. Ban Ki Moon, Cenevre’deki üçlü görüşmelerden sonra müzakerelerde önemli bir ilerleme kaydedilememesi nedeniyle böyle bir karar aldığını ve o zamana kadar daha iyi şartlar oluşmasını umut ettiğini söyledi.

Genel Sekreter ile yaptıkları görüşmelerde Kıbrıslı liderler karşılıklı olarak suçlamalarda bulundukları belirtildi.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Eroğlu, Genel Sekreter’in ön gördüğü görüşmenin Güney Kıbrıs’ta ve Türkiye’de yapılacak olan parlamento seçimlerinin sonrasında gerçekleşmesinin daha uygun olacağını belirterek davete olumlu tepki vereceğini bildirdi. Eroğlu, Türk tarafının kapsamlı çözüme ulaşılması için çaba sarf ettiğini fakat Rum liderinin sürekli suçlayıcı tavırlar içinde olduğuna ve birkaç başlık dışında müzakerelerde ilerleme olmadığını bunun sebebinin ise Güney’de ki seçimler nedeniyle Hristofyas’ın Türk tarafını suçlayan popülist yaklaşımlarından kaynaklandığını belirtti.

Hristofya ise, müzakerelerinin ilerleyişinin umut verici olmadığını ve bunun sorumlusunun da Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye olduğunu belirtti. Hristofyas ‘’Türk tarafı sürece yardımcı olmuyor, aksine sürekli sorun çıkarıyor’’ şeklinde bir açıklamada bulundu. Müzakerelerde başarılı olunabilmesi için karşılıklı iyi niyetin olması gerektiğini söyleyen Rum lideri bunun için iyi niyetle çalışmaya devam edeceğini savundu.

Genel Sekreter’in Haziran ayındaki görüşmede liderlere baskı yapmaya hazırlandığını öne sürüldü.

 

(tuicakademi-ntv haber)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...