Myanmar’da Kabine Değişikliği

Myanmar’da yaşanan son olayların akabinde Reformcu başkan Thein Sein’ in 27-28 Ağustos 2012’de kabinenin değişimi ile ilgili yaptığı çağrısı büyük ölçüde kabul gördü.

Geç kaldığı düşünülen bu değişiklik, hükümetteki askeri çevrelerin etkisini azaltması, toplumsal barış ve iktisadi reformlar bakımından oldukça önemli olarak görülüyort. Bu gelişmeler ile beraber eski hükümetin 31 olan bakanlık sayısı, vekil bakanlarının düzenlenmesi ile birlikte 36’ya yükselecek ve bazı bakanlıklar kaldırılarak yerine 15 yeni bakanlık getirilecek. Başkanlık Ofisine eklenmesi beklenen 6 bakanlığın karar metni ise başkanlık ofisinde bulunuyor. Reformlar arasında, kendisini daha önce de etnik azınlıkların silah bırakması görüşmelerinden tanıdığımız Demir Yolları Ulaştırma eski bakanı U Hla Tun ve iktisadi reformlara destek veren U Soe Thein’in görev değişikliği de yer alıyor.

Diğer bir isim ise, daha önce sağlık bakanı vekili olarak tanıdığımız ve şimdi sosyal refah ve iskan politikalarından sorumlu olan, hükümet bünyesinde tek ve ilk kadın bakan olarak atanacak Dr. Myat Myat Ohn Khin. Aynı zamanda kabinenin ekonomi üzerine olan tavsiyeleri ile tanınan (Growing Political Openness)  U set Aung da yeni kabinede görev alacak.

 Başka bir karar ise Myanmar’ın demokratik gelişimini gözlemleme açısından dikkate değer olan eski Bilgi Bakanı (Minister for Information) U Kyaw Hsan’ın (şimdi Kooperatifler Bakanı) eski İşçi Bakanı olan U Aung Kyi ile görev değişikliğidir. Aşırı muhafazakar Thiha Thura, U Tin Aung Myint Oo ile daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanı olan ve Myanmar Asbaşkanı olarak görevlendirilecek Nyan Tun ile değişimi ise reformcuların elini güçlendirecek mahiyettedir. Amiral Nyan Tun ise reform sürecini destekleyen, insan hakları ihlalleri konusunu işleyen isimler arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra, Savunma Bakanı Vekil General Hla Minv ile yine vekil olan General Gen Lwin’in görev değişikliği, Myanmar’ın çeşitli etnik gruplarının temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

Kabinede görev değişiminden önce Dr. Myo Myint’in Dışişleri Bakanlığındaki görevinden Eğitim Bakanı yardımcısı olarak görevlendirilmesi ise, Myanmar akademik çevrelerinin uluslararası uyum çerçevesinde işbirliği içerisine girmesi için ümit verici bir durum olarak değerlendiriliyor.  Sonuç olarak özellikle kabinede yapılması planlanan bu değişim ile eğitim bakanlığındaki bu atamanın yanında Dr. Mya Aye ve Lower House’un (Thet Pyithu Hluttaw) güçlü sesi Shwe Mann’ın, söz konusu reformun eğitim bakanlığında görev alacak olmaları yeni kabinede turnusol kâğıdının rengini belirleyecektir. Aynı zamanda meydana gelen bakanlık düzenlemeleri ve doğrudan yabancı yatırımlar hukuku kabulünün, şirketleri Myanmar’a yatırım yapmaya teşvik edecek niteliğinde olması, Başkan’ın iktisadi alanda yapılacak reformlar listesinde en üst sırada yer alıyor.

(TUİÇ Akademi, East Asia Forum)

Hamza UÇAR

TUİÇ Avrasya Çalışmaları Grubu

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...