Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV’de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak bulunmuş ve 2000’li yıllardan beri bölgeyi yakından takip eden Prof. Dr. Seriye Sezen’di. Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya, kalkınma politikaları, kamu yönetimi reformları başlıca ilgi alanları olan Sezen ile ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyareti ve yansımalarını değerlendirdik. 

Seriye Sezen’in Çin-Tayvan İlişkileri ve ABD’nin Politikaları Hakkında Görüşleri 

Seriye Sezen; Pelosi’nin ziyaretinin bu denli gösterişle yapılması ABD’nin giderek zayıflayan dünya lideri imajı karşısında başka sahalarda da gördüğümüz gibi Çin’i zayıflatma, meşgul etme girişimlerinden biri olarak görüyorum. Bildiğiniz üzere daha önce de Hong Kong konusu ve azınlıklar meselesi üzerinden de ABD gündem oluşturmuştu.

ABD’nin yükselmekte olan Çin’i meşgul etmek, oyalamak istediği gibi bir görüntü var. Dünya Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini konuşurken bu ziyaretin zamanlaması da manidar çünkü ABD’nin Çin’i tahrik ederek Tayvan’a silahlı güç kullanmasını zorladığını görüyoruz. Ancak Çin sabırlı ve Mao döneminden beri Tayvan’a ilişkin anavatana dahil etme politikasını gelecekte bir zamanda gerçekleştireceğine inanıyor. 

Prof. Dr. Seriye Sezen’in yorumlarının devamını linkten dinleyebilirsiniz: Pelosi’nin Tayvan Ziyareti – Prof. Dr. Seriye Sezen 

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.