Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV’de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak bulunmuş ve 2000’li yıllardan beri bölgeyi yakından takip eden Prof. Dr. Seriye Sezen’di. Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya, kalkınma politikaları, kamu yönetimi reformları başlıca ilgi alanları olan Sezen ile ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyareti ve yansımalarını değerlendirdik. 

Seriye Sezen’in Çin-Tayvan İlişkileri ve ABD’nin Politikaları Hakkında Görüşleri 

Seriye Sezen; Pelosi’nin ziyaretinin bu denli gösterişle yapılması ABD’nin giderek zayıflayan dünya lideri imajı karşısında başka sahalarda da gördüğümüz gibi Çin’i zayıflatma, meşgul etme girişimlerinden biri olarak görüyorum. Bildiğiniz üzere daha önce de Hong Kong konusu ve azınlıklar meselesi üzerinden de ABD gündem oluşturmuştu.

ABD’nin yükselmekte olan Çin’i meşgul etmek, oyalamak istediği gibi bir görüntü var. Dünya Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini konuşurken bu ziyaretin zamanlaması da manidar çünkü ABD’nin Çin’i tahrik ederek Tayvan’a silahlı güç kullanmasını zorladığını görüyoruz. Ancak Çin sabırlı ve Mao döneminden beri Tayvan’a ilişkin anavatana dahil etme politikasını gelecekte bir zamanda gerçekleştireceğine inanıyor. 

Prof. Dr. Seriye Sezen’in yorumlarının devamını linkten dinleyebilirsiniz: Pelosi’nin Tayvan Ziyareti – Prof. Dr. Seriye Sezen 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...