Nefret Suçlarını En Az Şikayet Eden Ülke: Türkiye

Viyana merkezli Avrupa Temel Haklar Ajansı (FRA ) tarafından yayınlanan raporda, ”nefret suçlarının AB’nin bir gerçeği olduğu” tespitinde bulunuldu.

Avrupa Temel Haklar Ajansı, ırkçı ve yabancı düşmanlığı kaynaklı saldırıların Avrupa genelinde sıradan hale geldiğini belirtti. Ajans, raporunda Türklerin bu tür saldırıları en az şikayet eden millet olduğu tespitine de yer verdi.

Etkin mücadele için AB üyelerine, nefret suçlarını daha somut tanımlamalarını ve sorumluları yargı önüne çıkarmalarını talep eden FRA’ ın, bu konuda daha güçlü siyasi irade gösterilmesi, cezaların ağırlaştırılması, kurbanların haklarını aramaları konusunda teşvik edilmesi ve mağdurlara tazminat ödenmesi çağrısında bulunduğu bildirildi.

FRA tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, AB’de yabancılar arasında nefret suçlarını ilgili makamlara en az şikayet eden grup Türkler. Irkçı saldırı ve tehditlerin yüzde 74’ü ve ciddi tacizlerin yüzde 90’ı Türkler tarafından rapor edilmiyor. Diğer yandan yapılan anketlerde elde edilen verilere göre;  AB genelinde Roman ve siyahların yüzde 18’i, Kuzey Afrikalıların yüzde 9’u, Türklerin yüzde 8’i, Orta ve Doğu Avrupalıların yüzde 7’si, Rusların yüzde 5’i ve eski Yugoslavların yüzde 3’ü,son 12 ayda ‘ırkçı’ motivasyonlu saldırı ya da tacize maruz kaldığı düşünülüyor.

Türkler arasında ise ırkçı suçlara hedef olanların oranı Danimarka’da yüzde 15, Almanya’da yüzde 13, Avusturya’da yüzde 7, Hollanda ve Belçika’da yüzde 5 olarak veriliyor.

(TUİÇ Akademi, AA, NTV, Habertürk)

 

Ayşe DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...