Nijerya’da Kiliseye Yapılan Silahlı Saldırı, Nijeryalı Müslüman Hakları Örgütü Tarafından Kınandı

Nijerya’da Benue eyaletinde 24 Nisan günü bir kiliseye silahlı saldırı dünzenlendi. Saldırı sonucunda 2’si rahip olmak üzere 15 kişi hayatını kaybetti. Nijeryalı Müslüman Hakları Örgütü (MURIC) saldırıyı kınadığını bildirdi.

Örgütün başkanı Ishak Akintola, yaptığı yazılı açıklamada, eyalete bağlı Ayar-Mbalom bölgesindeki kiliseye yönelik saldırıda 15 kişinin hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

Saldırıyı kınayan Başkan Akintola, “İnsanın hayatı kutsaldır ve Allah’ın verdiği canı sadece kendisi geri alabilir. Bu nedenle intikam için can almanın dinle alakası yoktur, aksine günahtır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Başkan Akintola ayrıca, saldırıda 50 evin ateşe verildiğine işaret etti. Ülkede dinler arası çatışma çıkartmaya çalıştıklarını, fakat başaramayacaklarını sözlerine ekleyerek “Allah’ın evine saldıranların kalplerinde bir gram takva yoktur. O yüzden Allah’tan merhamet beklemesinler.” ifadelerini kullandı.

Ülke içerisinde din çatışmasından doğacak bir istikrarsızlık ve huzursuzluk ortamı yaratılmasını isteyen terörist eylemlerin faillerinin bulunup cezalandırılması büyük önem teşkil etmektedir. Ayrıca, tüm yetkililerin böyle hassas dönemlerde hedefin dinler arası çatışmalar olduğu bilinciyle açıklama yapan Başka Akintola gibi sağduyulu davranması, birlik ve beraberlik içinde hareket ederek sağlıklı bir döneme geçiş yaşanması için uğraşılmalıdır.

Merve ACAR

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...