Obama, Arap Bahar’ını Kullanıyor

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Barack Obama’yı Arap Baharı reformlarını seçim kampanyasında  kendi siyasi çıkarlarına hizmet etmek amacıyla kullanmakla itam etti.

Londra’da sığındığı Ekvador Büyükelçiliği’nden video bağlantısıyla Birleşmiş Milletler 67. Genel Kurulu çerçevesinde yapılan toplantıya katılan Assange, kendisi ile Arap Baharı’nı başlatanlar arasında paralellik kurarak “Obama, hepimizi yüzüstü bıraktı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini WikiLeaks üzerinden yayınlayan Assange, ABD yönetiminin WikiLeaks’e karşı dava açtığını ve WikiLeaks çalışanlarını rahatsız ettiğini açıkladı.

2011’de Tunus’ta Muhammed Buazizi adlı bir seyyar satıcının kendisini ateşe vererek Tunus Devlet Başkanı Ben Ali iktidarının devrilmesine yol açan olayları başlattığını hatırlatan Assange, “Muhammed, kendisini Obama yeniden seçilebilsin diye yakmadı” şeklindeki sözleri kaydedildi.

ABD: El Kaide Ne İse Assange O

WikiLeaks kurucusu Assange, ABD tarafından devletin düşmanlarının yer aldığı listede bir numaralı düşman olarak kaydedildi. Düşman sınıflandırılmasında ise Taliban ve El Kaide üyeleriyle aynı seviyeye konuldu.

ABD Hava Kuvvetleri’nin yürüttüğü diğer bir soruşturmada ise, ABD’ye ait yüksek güvenlik derecesine sahip dosyalara ulaşabilme hakkı bulunan bir siber sistem analistinin WikiLeaks’e destek verdiği ve Londra’da Assange için yapılan gösterilere katıldığı belirlendi.

WikiLeaks’de yayınlanan gizli dosyalar sadece Assange’in başını yakmadı. WikiLeaks’e desteğini açıklayan ve bağışta bulunanlar da Washington aracılığıyla “104-D” protokolü çerçevesinde ABD düşmanı ilan edildi. Protokole göre düşmanla iletişim kurmanın suç sayılması sebebiyle bütün WikiLeaks destekçileri ABD yasalarına göre düşman ilan ediyor.

(TUİÇ Akademi, akşam, hürriyet)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...