“Obama Filistin Girişimini Veto Edecek”

0
61

Barack Obama, dün BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Filistinlilerin kendi devletlerini hak ettiklerini, ancak bunun sadece İsrail’le görüşmelerle elde edilebileceğini söyledi.

Barış BM Kararıyla Gelmeyecek

Obama, BM Genel Kurulu’nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Barış açıklamalar ve BM’deki kararlarla gelmeyecek.” dedi.

Sponsorlu

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise veto kararının, bölgede şiddet döngüsü başlatabileceği uyarısında bulundu.

Mahmud Abbas, yarın BM Genel Kurulu’nda yapacağı görüşmeden sonra Genel Sekreter Ban Ki-Moon’a, Filistin’in BM nezdinde devlet olarak tanınması için yazılı başvuruda bulunmayı planlıyor.

Abbas’ın talebi Genel Sekreter tarafından uygun görülürse, konu BM Güvenlik Konseyi’ne gelecek. Talebin kabul edilmesi için 15 konsey üyesinden, en az dokuzunun onaylaması ve daimi üyelerce veto edilmemesi gerekiyor. Ancak ABD talebi veto etmeye kararlı.

Batılı diplomatların, veto sürecini ertelemek için zaman kazanmaya çalıştığı kaydediliyor. BM nezdinde tanınmanın sembolik bir önemi bulunuyor. Ancak Filistinliler tanınmanın barış görüşmelerinde ellerini güçlendireceğini savunuyor. İsrailli yetkililerse, Filistinlilerin girişiminin bölgede gerilimi yükselteceğini iddia ediyor.

Filistinliler Güvenlik Konseyi’ndeki süreç veto yoluyla başarısız olursa, konuyu BM Genel Kurulu’na taşımayı planlıyor. Genel kurulda Vatikan’ın sahip olduğu, üye olmayan devlet statüsü talep edilmesi bekleniyor. Öte yandan Batı Şeria’da binlerce kişi, Abbas’ın girişimini destekleyen gösteriler düzenledi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here