Obama Sessizliğini Bozdu

0
47

ABD Başkanı Barrack Obama, Libya’da gelişen olaylar sonrasında sessizliğini bozdu. Obama, Libaya’da yaşanan olayları “acımasızca ve kabul edilemez bir katliam” olarak nitelendirdi ve şiddeti sert bir dille eleştirdi.

Konuşmasında Kaddafi’nin adını ağzına almayan Obama: “Diğer tüm hükümetlerde olduğu gibi, Libya hükümetinin de şiddetten kaçınma, ihtiyaç sahiplerine gelecek insani yardıma müsade etme ve insanların haklarına saygı duyma sorumlulukları vardır. Libya hükümeti, bu sorumlulukları yerine getirememesi dolayısıyla sorumlu tutulmalı ve insan hakları ihlaliyle yüzleşmelidir.”

Obama’nın olaylara yönelik konuşmasının gecikmesinin sebebi, Libya’daki Amerikalıların can güvenliği oldu söyleniyor. Libya’da yaşayan çoğu çifte vatandaş olan 6 bin kadar Amerikalının ülkeden tahliye edilmesine dün başlandı. İlk transfer olarak Malta’ya gönderilen Amerikalıların kalan kısmı için ABD yönetimi, ülkeye uçak yollamayı da planlıyor.

Sponsorlu

BM’den Tepki

Ülkede yaşanan olaylara diğer bir tepkide Birleşmiş Milletlerden geldi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Mun’dan. Ban, “Sivillere düzenlenen saldırılar, uluslararası hakların ihlalidir” dedi; masumların kanını dökenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Libya lideri Muhammed Kaddafi’nin, BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) iyi niyet elçisi olarak görev yapan kızı Ayşe El-Kaddafi’nin görevine son verildiği bildirildi.Hukukçu olan Ayşe El Kaddafi’nin BM iyi niyet elçisi olarak gönüllü çalıştığı ve BM diplomatik kimlik kartına sahip olmadığı bildirildi.

(tuicakademi-CNN)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here