Obama Sessizliğini Bozdu

ABD Başkanı Barrack Obama, Libya’da gelişen olaylar sonrasında sessizliğini bozdu. Obama, Libaya’da yaşanan olayları “acımasızca ve kabul edilemez bir katliam” olarak nitelendirdi ve şiddeti sert bir dille eleştirdi.

Konuşmasında Kaddafi’nin adını ağzına almayan Obama: “Diğer tüm hükümetlerde olduğu gibi, Libya hükümetinin de şiddetten kaçınma, ihtiyaç sahiplerine gelecek insani yardıma müsade etme ve insanların haklarına saygı duyma sorumlulukları vardır. Libya hükümeti, bu sorumlulukları yerine getirememesi dolayısıyla sorumlu tutulmalı ve insan hakları ihlaliyle yüzleşmelidir.”

Obama’nın olaylara yönelik konuşmasının gecikmesinin sebebi, Libya’daki Amerikalıların can güvenliği oldu söyleniyor. Libya’da yaşayan çoğu çifte vatandaş olan 6 bin kadar Amerikalının ülkeden tahliye edilmesine dün başlandı. İlk transfer olarak Malta’ya gönderilen Amerikalıların kalan kısmı için ABD yönetimi, ülkeye uçak yollamayı da planlıyor.

BM’den Tepki

Ülkede yaşanan olaylara diğer bir tepkide Birleşmiş Milletlerden geldi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Mun’dan. Ban, “Sivillere düzenlenen saldırılar, uluslararası hakların ihlalidir” dedi; masumların kanını dökenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Libya lideri Muhammed Kaddafi’nin, BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) iyi niyet elçisi olarak görev yapan kızı Ayşe El-Kaddafi’nin görevine son verildiği bildirildi.Hukukçu olan Ayşe El Kaddafi’nin BM iyi niyet elçisi olarak gönüllü çalıştığı ve BM diplomatik kimlik kartına sahip olmadığı bildirildi.

(tuicakademi-CNN)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...