Olay Filmin Yapımcısı Tutuklandı

 İslamiyet’e ve Hz. Muhammed’e  hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin yapımcısı Nakoula Basseley Nakoula, ABD Los Angeles’ta tutuklandı.

 

Federal Yargıç Suzanne Segal, daha önce dolandırıcılıktan sabıkası olduğu için bilgisayar ile internet kullanması yasaklanan 55 yaşındaki Nakoula’nın şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğine hükmetti. Fakat bu hüküm için mahkemeden resmi bir açıklama gelmedi. Kararın, daha önce dolandırıcılık suçundan şartlı salıverilmesinin ardından kuralları ihlal etmesiyle alakalı olduğu söyleniyor.

Bu arada “Müslümanların Masumiyeti” filminin kadın oyuncularından Cindy Lee Garcia, filmin yapımcısı Nakoula Basseley Nakoula ve YouTube’a sahtekarlık, hakaret ve bilinçli olarak duygusal rahatsızlık yaratma şikayetleriyle dava açtı.

“Müslümanların Masumiyeti” filminin 14 dakikalık bölümünün Temmuz ayında video paylaşım sitesi Youtube’da yayınlanması sonrasında Ortadoğu’da protesto gösterilerinin başlamış ve Libya’nın Bingazi kentinde ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ile 3 Amerikalı yaşamını yitirmişti.

(TUİÇ Akademi, CNN, HaberTürk,  Hürriyet, Euronews)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...