Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Gerilim Artıyor

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde hükümet karşıtı gösteriler hız kaybetmeden büyüyor. Gösterilerde siyasi değişim talepleri isteniyor.

Bahreyn’in başkenti Manama’da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı haberleri geliyor. Bahreyn İçişleri Bakanı halkı evlerinde çıkmamaları uyarısında bulunurken, bankalar ve işyerleri kapalı kaldı.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Hlid bin Ahmed Halife, göstericilere müdahale edilmesini savundu.

Ayrıca Bakan, meydanlardaki gösterilerin hükümete karşı ayaklanma anlamına geldiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Bahreyn hükümetine itidal çağrısında bulunurken, Bahreyn Dışişleri Bakanı Ahmet el-Halife ile yaptığı görüşmede Amerika’nın gelişmelerden duyduğu kaygıyı iletti.Ayrıca Clinton, Amerikan yönetiminin, Mısır’a geçiş döneminde 150 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

Yemen’de yapılan hükümet karşıtı gösterilerde ise protestocular başkent Sana’da çatıştı. Yemen’deki gösterilerde ülkeyi yaklaşık 32 yıldır yöneten Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in istifası isteniyor.

Ayrıca, Irak’ın kuzeyinde Süleymaniye şehrinde toplanan bin kadar gösterici siyasi reform çağrısında bulunarak, Kürdistan Demokratik Partisi Genel Merkezi önüne giderek binayı taşladılar. Olaya polisin müdahalesi sonrası bir kişi hayatını kaybetti, en az 30 kişi yaralandı.

İran’da Pazar günü yapılması beklenen büyük bir gösteriye, İran Adalet Bakanlığı, muhalefet liderlerinin göstericilere konuşma yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

(tuicakademi-VOAnews)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...