Kazakça Bilmeyen Cumhurbaşkanı Adayı Olamaz

İngiltere gazetesi Daily Telegraph’ın haberine göre, cumhurbaşkanlığı seçimine girmek isteyen adaylar, 90 dakika süren zorlu sınavda birden fazla yanlış yaparlarsa, başarısız sayılıyorlar.

Sınav, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, karşısına çıkabilecek adayları yıldırma taktiği olarak nitelendiriliyor.

Bağımsızlığını kazanmasından 20 yıl sonra bile Rusçanın hala egemen dil olduğu Kazakistan’da, nüfusun üçte ikisi Kazakça biliyor.

Nazarbayev’in en ciddi rakibi olarak görülen Alga Partisi adayı Vladimir Kozlov’un, Rus kökenli olması ve çok az Kazakça konuşması yüzünden, sınava ve dolayısıyla cumhurbaşkanlığı yarışına havlu attığı kaydediliyor.

Daily Telegraph, Kazakistan seçim komisyonunun hafta başında yeni sınav zorunluluğunu açıkladığını ve ilk grup adayın Salı günü sınava alındığını yazıyor.Habere göre, yazılı ve sözlü sınavı geçemeyen ilk aday Ualikhan Kaisarov, yönetimin, bu sınavı kendisini engellemek amacıyla ortaya attığını savundu.Akıcı bir şekilde Kazakça konuştuğunu söyleyen Kaisarov, “Bence bu siyasî nitelikli bir karardı. Tek amaç, cumhurbaşkanlığı seçimine katılmamı engellemekti.

Yetkililere, bir dil komisyonu kurularak yurttaşlarını dil bilgisi sınavından geçirmek isteyen bir başka ülke olmadığını söyledim.” dedi.Dil komisyonu başkanı Mirzatay Zoldasbekov ise, adayın sınavda toplam 28 yanlış yaptığını açıkladı.

Ülkenin fazla tanınmayan ve Nazarbayev’e desteğini açıklamış olan çevreci politikacılarından Musagali Duambekov’un ise, sınavda “5 ufak biçimsel hata yapmasına rağmen”, dil bilgisi sınavını geçen ilk aday olduğu kaydediliyor.Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Kazakistan’ın liderliğini yürüten Nursultan Nazarbayev de, Kazakça dil bilgisi sınavına girmek zorunda.

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...