KKTC ile Kriz: Bitiyor mu, Büyüyor mu?

KKTC’de bazı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Ulusal Direniş Konseyi, ”KKTC Devleti, Anavatan Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) olan bağlılığını” belirtmek amacıyla etkinlik düzenledi. Etkinlikte okunan bildiride, ”çatlak seslere rağmen, Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğunun Anavatan Türkiye’ye güveninin tam olduğu” vurgulandı. Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinlikte Anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve basın bildirisi okundu.

Konsey temsilcileri ve üyeleri, etkinlik sırasında KKTC ve Türk bayrakları ile ”Türkiye Anamız, Mehmetçik Canımız”, ”Mehmetçik Kıbrıs’taki Barışın Teminatı”, ”Biz Ne Türkiye’den, Ne De KKTC’den Vazgeçeriz”, ”Türkiye=KKTC El Ele, Bölücüler Utansın”, ”Türkiye’nin Etkin Fiili Garantisi Kırmızı Çizgimizdir” yazılı pankartlar taşıdı.

Bildiride, ”Çatlak seslere rağmen, Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğunun Anavatanımız Türkiye’ye güveni tamdır. Bizler Türk olmanın, KKTC Devletine, Türkiye gibi bir Anavatana ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi bir garantöre sahip olmanın onur ve gururunu taşıyoruz. Türk askerinden başka garantöre güvenmiyoruz” denildi.

Hatırlanacağı üzere 28 Ocak’ta Kıbrıs’ta Türkiye aleyhine yapılan gösteriler ve mitingde açılan çirkin pankartlar üzerine Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve KKTC ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil ÇİÇEK’ in infial yaratan sözler söylemişti. KKTC’de 2 Mart’ta tekrar yapılacak daha büyük çaplı gösteriler ve kamu kuruluşlarında yayılarak süren grevlerin nedenleri Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetleri arasındaki “Siyasi” anlaşmazlıklar olarak gösterilse de asıl nedenin ekonomik olduğu belirtiliyor.

(tuicakademi)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...