KKTC ile Kriz: Bitiyor mu, Büyüyor mu?

KKTC’de bazı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Ulusal Direniş Konseyi, ”KKTC Devleti, Anavatan Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) olan bağlılığını” belirtmek amacıyla etkinlik düzenledi. Etkinlikte okunan bildiride, ”çatlak seslere rağmen, Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğunun Anavatan Türkiye’ye güveninin tam olduğu” vurgulandı. Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinlikte Anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve basın bildirisi okundu.

Konsey temsilcileri ve üyeleri, etkinlik sırasında KKTC ve Türk bayrakları ile ”Türkiye Anamız, Mehmetçik Canımız”, ”Mehmetçik Kıbrıs’taki Barışın Teminatı”, ”Biz Ne Türkiye’den, Ne De KKTC’den Vazgeçeriz”, ”Türkiye=KKTC El Ele, Bölücüler Utansın”, ”Türkiye’nin Etkin Fiili Garantisi Kırmızı Çizgimizdir” yazılı pankartlar taşıdı.

Bildiride, ”Çatlak seslere rağmen, Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğunun Anavatanımız Türkiye’ye güveni tamdır. Bizler Türk olmanın, KKTC Devletine, Türkiye gibi bir Anavatana ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi bir garantöre sahip olmanın onur ve gururunu taşıyoruz. Türk askerinden başka garantöre güvenmiyoruz” denildi.

Hatırlanacağı üzere 28 Ocak’ta Kıbrıs’ta Türkiye aleyhine yapılan gösteriler ve mitingde açılan çirkin pankartlar üzerine Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve KKTC ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil ÇİÇEK’ in infial yaratan sözler söylemişti. KKTC’de 2 Mart’ta tekrar yapılacak daha büyük çaplı gösteriler ve kamu kuruluşlarında yayılarak süren grevlerin nedenleri Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetleri arasındaki “Siyasi” anlaşmazlıklar olarak gösterilse de asıl nedenin ekonomik olduğu belirtiliyor.

(tuicakademi)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...