Pakistan ve ABD Arasında Gerginlik

ABD ile Pakistan arasındaki gerilim tırmanıyor. ABD, Lahor’da aracından ateş açarak 3 kişiyi öldüren 36 yaşındaki Amerikalı Raymond Davis’in serbest bırakılmasını isterken, Pakistan yönetimi bu talebe karşılık vermiyor. Uluslararası terörle mücadelede iki önemli müttefik olan ABD ile Pakistan arasındaki gerilim tırmanıyor. Obama Yönetimi, Lahor’da 27 Ocakta 3 kişiyi aracından ateş açarak öldüren 36 yaşındaki Amerikalı Raymond Davis’in diplomatik dokunulmazlık gereği serbest bırakılmasını isterken, Pakistan yönetimi bu talebe karşılık vermiyor.

Diplomat Raymond Davis’in serbest bırakılması için devreye giren ve dün Pakistan’da temaslarda bulunan Amerikan Senatosu üyesi John Kerry, Davis’in açtığı ateş sonucunda iki Pakistanlının hayatını kaybetmiş olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kerry, “Siyaset ve ideolojiden bağımsız bir çözüm bulacağımızı ümit ediyorum” diyerek Davis’in kendi ülkesinde yargılanması gerektiğini savundu. Öte yandan Senatör Kerry, Pakistan’daki yoğun temas trafiğinin ardından sorunun birkaç gün içinde çözümlenebileceğini de duyurdu.

ABD yönetimi en üst düzeyde Davis’in Amerikan makamlarına teslim edilmesi yönünde Pakistan’a çağrıda bulunmuştu. Başkan Barack Obama, Davis’in uluslararası konvansiyonlar uyarınca diplomatik dokunulmazlığa sahip olduğunu ve Pakistan’ın bu konvansiyonlara riayet etmesi gerektiğini söylemişti.

Pakistan’ın Gerekçesi

İşte konu tam da bu noktada düğümleniyor. Zira cinayetle suçlanan 36 yaşındaki Davis’in diplomatik dokunulmazlığa sahip olmadığı ve gerçekte ABD Dışişleri Bakanlığı’nın cinayetlerden sonra diplomat statüsü bildiriminde bulunduğu öne sürülüyor.

Eski bir asker olan Davis’in bir güvenlik şirketi için çalıştığı kaydediliyor. Hatta Davis’in Amerikan istihbarat örgütü CIA için çalıştığı yönünde iddialar da gündeme getiriliyor.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani liderliğindeki hükümet ise Amerikan yönetiminin yoğun baskısı altında. Gilani’nin dün Kerry ile görüşmesi sonrasında Pakistan Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sorunun Amerika’nın şeriat kuralları uyarınca ölenlerin ailelerine kan parası ödemeyi teklif etmesi ve bunun aileler tarafından kabul edilmesi halinde çözümlenebileceği belirtildi. Pakistan hükümeti ayrıca son sözü söyleme yetkisinin mahkemeye ait olduğunun altını çizdi.

Dikkatler Lahor Yüksek Mahkemesi’nde Davis’in hâkim karşısına çıkacağı duruşmaya çevrildi. ABD’nin duruşmada hâkimlere Davis’in diplomatik dokunulmazlığa sahip olduğuna dair belgeyi sunacağı bildiriliyor.

ABD Karşıtlığı

Davis olayı nedeniyle zaten yaygın olan Pakistan’daki Amerikan karşıtlığı daha da arttı. İslami partilerin yandaşları düzenlenen gösterilerde “Raymond Davis’i asın” sloganlarını atıyor. İslami partilerin liderleri Hükümetin Davis’i Amerika’ya teslim etmesi halinde halkın ayaklanacağını iddia ediyor. Hatta Taliban böyle bir adım atılması halinde yönetimde yer alanlara ve yargıçlara suikast düzenleme tehdidinde bulunuyor. ABD’nin milyarlarca dolarlık mali yardımlarına muhtaç olan Pakistan’ın hükümeti kadar Davis davasına bakan yargıçlar da adeta köşeye sıkışmış durumda.

(tuicakademi, deutschswelle)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...