Pakistan’da ABD Karşıtı Protestolar

0
73

Pakistan’da El Kaide lideri Usame bin Ladin’in Amerikan ordusu tarafından öldürülmesini protesto amacıyla, binlerce kişinin katıldığı Amerika karşıtı gösteriler bekleniyor.

Gösterilere sağ eğilimli siyasi partilerin, medreselerin ve cihatçı örgütlerin siyasi kanatlarının katılabileceği belirtiliyor. İslamabad gibi diğer büyük kentlerde de gösteriler planlanıyor.

Sponsorlu

Yerel muhabirler, ABD’nin bundan on yıl önce Afganistan’ı işgal etmesi sonrası düzenlenen protestolardan bu yana, en büyük katılımın beklendiğine dikkat çekiyor.

Cemaat-i İslamiye örgütünün liderliğindeki İslamcı örgütler, ABD’nin Pakistan’ın egemenlik haklarını hiçe sayarak gizli askeri operasyon düzenlemesini kınadı.

Kimilerinin gözünde Usame bin Ladin, sömürgeci güçlere karşı Müslümanların haklarının savunan bir kahraman.

İslamcı örgütler, ABD’nin, bin Ladin’in nasıl öldürüldüğüne ilişkin açıklamasını yeterli bulmuyor ve açık kanıtlar sunulmasını istediklerini söylüyor. Gösterilerde ABD’ye yönelik ağır eleştiriler planlansa da asıl hedefin Pakistan hükümeti olacağı anlaşılıyor.

İslamcı örgütler bu nedenle Pakistan hükümetini, gizli operasyondaki rolü nedeniyle istifaya çağırıyor.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani, benzeri bir saldırının tekrarlanması halinde, ülkesinin Washington’la ilişkilerini yeniden gözden geçirebileceği uyarısında bulunmuştu. Protesto gösterileri, ABD’nin bin Ladin’in fotoğraflarını yayımlamayacağı yolundaki açıklamasından bir gün sonrasına rastlıyor.

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here