Pakistan’ın Eski Başbakanı Navaz Şerif Siyasetten ve Kamu Görevlerinden Ömür Boyu Men Edildi

Pakistan’da geçen yıl görevinden uzaklaştırılan eski Başbakan Navaz Şerif’in , Pakistan Anayasa Mahkemesinin 5 yargıcı, Anayasa’nın 62. maddesi uyarınca  ömür boyu siyasetten ve kamu görevlerinden men edilmesine karar verildi. Buna ek olarak  muhalefetteki Tahrik-i İnsaf Partisi’nin eski genel sekreteri Cihangir Tarin’in de ömür boyu siyasetten men edilmesi kararlaştırıldı.

2018 yılında ülke genelinde yapılacak seçimlere hazırlanan Navaz Şerif’in iktidardaki partisi ‘Pakistan Müslüman Birliği-Navaz’ (PML-N) üyesi Enformasyon Bakanı Marriyum Aurangzeb “Bugün bir kez daha Pakistan’ın 3 kez seçilmiş Başbakanı ömür boyu siyasetten men edildi” açıklamasında bulunarak karar tepki gösterdi.

Pakistan eski başbakanı Navaz Şerif ise kendisine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarını reddediyor ve kendisine komplo kurulduğunu iddia ediyor.

 28 Temmuz 2017’de Panama belgeleriyle ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına aile üyelerinden bazılarının adı karıştığı gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi Şerif’in başbakanlık görevinden uzaklaştırılmasına karar vermişti.  Şerif’in adı geçen aile üyeleri hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere kurulan Ortak Soruşturma Komisyonu tarafından toplanan belgelerin Yolsuzluk Mahkemesi’ne gönderilmesine de hükmetmişti. Ayrıca eski başbakanın damadı Muhammed Safdar ve kızı Meryem Navaz Şerif hakkında da Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...