Planlanan Ağ Uzatıları: “LuxTram”

Cuma günü Lüksemburg Belediye Başkanı Lydie Polfer, Lüksemburg Sürdürülebilir ve Kalkınma Bakanı Francois Bausch, Sürdürülebilir Kalkınma ve Altyapı Sekreteri Camille Gire, UNESCO Kültür Bakanlığında Bölge Müdürü olan Robert L. Philippart, Lüksemburg’daki tramvay ağının inşasındaki adımları sundu.

İlk bölümünde, 8 istasyonla birlikle 4 km’lik yol boyunca hizmet sunan tramvay, 10 Aralık 2017 tarihinde Kirchberg’de ulaşıma açılmıştı. Taşınacak yolcu sayısı hakkındaki tahminler 8.400 iken beklenen yolcu sayısının yaklaşık olarak iki katından fazla kişiye ulaşımda hizmet eden tramvay günde 17.000 yolcuyu taşıyor.

Henüz tramvay Luxexpo’dan Kırmızı Köprü’ye iniyor. 27 Şubat- 6 Mart tarihleri arasında şehirdeki hareketlilik ve tramvay ağı inşaatının farklı aşamalarıyla ilgili bir bilgi kampanyası düzenlenmesi planlanıyor. 2018’in Haziran ayı için planlanan üç yeni tramvay istasyonu projesi mevcut. Bu projeyle tramvay, Pont Rouge’u geçecek ve ulaşım hizmetine üç yeni istasyon eklenecek.

2018 yazı ile 2020 yılı arasında gerçekleşmesi planlanan bir proje daha mevcut. Bu proje kapsamında 2 km’lik yeni bir tramvay hattının inşa edilmesi planlanıyor. 2018 yazından önce başlaması öngörülen tramvay ağı, havai bağlantı hattı olmadan birkaç aşamada gerçekleşecek. Hazırlığın birinci aşamasında Avenue de la Liberté’deki tüm yer altı şebekeleri yeniden düzenlenecek. 2019 yılında on iki yeni tramvayın teslim edilmesi planlanırken, yeni bölümün açılışının ise 2020 yılının ikinci yarısında gerçekleşmesi düşünülüyor.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...