Putin, Devlet Başkanlığı’na Devam Edecek Mi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde dördüncü dönem başkanlığa aday olabileceğinin sinyallerini verdi.

 

Düşünce Kuruluşu olarak bilinen ve Kremlin’in himayesinde bu yıl 10’uncusu düzenlenen Valdai Kulüp’ün toplantısında konuşan Putin, Fransa Eski Başbakanı Francois Fillon’a Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağını sordu. Bunun üzerine Fillon, Putin’in de aynı soruya cevap vermesi durumunda kendisinin de yeniden adaylıkla ilgili soruya yanıt vereceğini ifade etti.

Putin’in, “Ben bunu ihtimal dışı tutmuyorum…” cevabına, Fillon da, “Ben de bu ihtimali mümkün görüyorum…” karşılığını verdi.

Son zamanlarda dünya siyasetinde aktif bir rol oynayarak kamuoyunun ilgisini çeken Putin’in devlet başkanlığına tekrar aday olacağı merak konusuydu. 2018 seçimleri yaklaşırken Putin ise adaylığa yeşil ışık yaktı.

Rusya lideri 1999 yılbaşında ilk kez Kremlin’e çıkmış ve 2008’e kadar iki dönem devlet başkanlığı yapmıştı. 4 yıllık aradan sonra 2012’de yeniden devlet başkanlığına seçildi. Devlet Başkanlığı süresi 6 yıla çıkarken, Putin’in 2018’de dördüncü dönem seçilmesinin önünde ise anayasal engel bulunmuyor.

(TUİÇ Akademi, Gündemrusya )

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...