Putin, Obama’yı Uyardı

Rusya’dan ABD ‘ye askeri müdahale konusunda uyarı geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı bir açıklamaya göre, Suriye’ye karşı askeri bir müdahale olduğu takdirde çatışmaların ülke dışına yayılmasına sebep olacağı ve yeni bir terör dalgasını teşvik edeceği konusunda ABD’yi uyardı.

ABD’nin önemli gazetelerinden biri olan The New York Times’a yazdığı makalasinde Putin, “Bir çok ülkeden önemli siyasi figürler ve Papa dahil din adamlarından yönelen sert muhalefete rağmen, ABD’nin Suriye’ye muhtemel askeri saldırısı daha çok masumun yaşamını yitirmesine ve çatışmaların da Suriye’nin dışına taşmasına neden olacak…” şeklinde görüşünü ifade etti.

Rusya’nın girişimiyle Suriye hükümetinin elindeki kimyasal silahların uluslararası kontrole ve imhaya açılması için çalışmalar sürerken Putin, ABD’nin tek taraflı askeri operasyonunun dünyada düzeni yerle bir edebileceğini belirtti. Putin aynı zamanda ABD başkanı Barrack Obama’yı da daha önce Esad rejimine askeri müdahalede bulunacakları ile ilgili açıklamada bulunduğu için eleştirdi.

Finansı Arap ülkeri tarafından sağlanan paralı militanların, hatta Rusya ve Batılı ülkelerden gelenlerin, üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu olduğuna değinen Rusya lideri, “Libya’da savaşanlar, aşırılıkçılar Mali’ye doğru gitti… Bu hepimizi tehdit ediyor…” dedi.

Putin: “Uluslararası hukuku savunuyoruz “

Rusya’nın Suriye konusunda barışçıl yolları tercih etmesindeki düşüncesinin Suriye hükümetini korumak olmadığını, uluslararası hukuku savunduklarını belirten Putin, “Bizim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni kullanmaya ve kaostan korunmak için de uluslararası ilişkilerde hukukun üstünlüğünü korumaya ihtiyacımız var.” açıklamasında bulundu.

Uluslararası hukuka göre güç kullanımının meşru müdafaa ve Güvenlik Konseyi kararı ile yapılabileceğini dile getiren Putin, “Bunun dışındaki tüm yollar kabul edilemez ve Birleşmiş Milletler Anlaşması’na göre ‘saldırı’ olarak tanımlanır.” dedi.

Suriye’de Kimyasal Silah Kullanıldı

Putin, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair kimsenin şüphesi olmadığına değinerek “Bu kimyasal Suriye Ordusu değil, muhalif güçler tarafından kullanıldı. Böylece dış güçler aşırılıkçı gruplar lehine müdahaleye provoke edilmesi öngörülüyordu.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Militan Gruplar İsrail’e de Saldırı da Bulunabilir

Suriye’deki militanların başka bir kimyasal silah saldırısı hazırlığında olduğunu ve bu kez de İsrail’i hedef alacaklarını iddia eden Putin, “Bir kısım verilere göre militanların bir başka saldırı hazırlığı içinde oldukları göz ardı edilemez. Bu kez İsrail hedefte olabilir..” dedi.

ABD’nin Çıkarları Zarar Görebilir

ABD’nin uzun vadeli çıkarlarının zarar göreceğini, birçok kişinin de ABD’yi demokrasi modeli yerine kaba bir güce dayalı ülke olarak göreceğini hatırlatan Putin şu tespitlerde bulundu: “ABD Başkanı Barack Obama ile çalışmalarımızda giderek artan bir güven ortamı var. Suriye konusunda Başkanın Rusya ile diyalog halinde olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Biz Suriye’de güç kullanımından kaçınırsak, uluslararası ilişkilerde atmosfer gelişir ve karşılıklı güven duygusu güçlenir. Bu ortak başarımız, diğer kritik konularda da işbirliğine kapı açar…”

Kimyasal Silahların Kontrol Edilme Şansı Kaçırılmamalı

Suriye hükümetinin kimyasal silahlarını uluslararası kontrole devri ile ilgili yaklaşımının kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu savunan Rusya Devlet Başkanı, “Son birkaç günde askeri operasyondan kaçınmak için yeni bir fırsat oluştu. Rusya, ABD ve diğer uluslararası toplum Suriye’nin kimyasal silahlarını kontrolle ilgili avantajlı durumu değerlendirmek zorunda.” çağrısını ifade etti.

(TUİÇ Akademi, Haberus, Hürriyet)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...