Putin’e Muhalif Şoku

Geçtiğimiz hafta sonu Rusya’da yapılan yerel seçimlerde Moskova Belediye Başkanlığı’nı Vladamir Putin’in desteklediği Sergey Sobyanin oyların yüzde 51.3’ünü alarak kazandı. Ayrıca yerel seçimler Putin’in ‘bir avuç çapulcu’ diye tabir ettiği muhaliflerinin çıkışına şahitlik etti. Rusya’nın en büyük dördüncü kenti olarak kabul edilen Yekaterinburg’da uyuşturucu karşıtı kampanyası ile öne çıkan muhalif aday Yevgeni Roizman, oyların yüzde 33’ünü alarak Putin’in kurduğu Birleşik Rusya Partisi’nin adayı Yakov Silin’i mağlup etti. Belediye başkanlığı seçimini Putin’in desteklediği aday kazansa da muhalif aday Yevgeni Roizman’ın bu çıkışı  Putin için bir şok etkisi yarattı. Roizman, böylece Sovyetlerin dağılmasından sonra ülkede büyük bir kentte iktidar partisi adayını yenen ilk muhalif belediye başkan adayı oldu.

Sergey Sobyanin ise oyların yüzde 51.27’sini alarak  ikinci tura gerek kalmadan önde bitiren isim oldu.

Yerel seçimlerde Putin muhaliflerinden öne çıkan bir isimlerden biri olan Aleksey Navalniy ise neredeyse hiç destek almadan yürüttüğü seçim kampanyasında oyların yüzde 27.2’sini almayı başardı. Yerel  seçimlere katılımın yüzde 32’de kaldığına dikkat çeken muhalif aday, “Seçim sandıkları dışında, evde oy kullanma hakkı kötüye kullanılarak on binlerce pusula iktidar lehine atıldı. Sonuçları kabul etmiyorum” dedi. Navalniy kendisini destekleyen Moskova halkını sokaklara çıkarak protesto gösteri düzenlemeye davet etti. Daha önce hapis cezasına çarptırılmış olan Navalniy, Putin’nin Birleşik Rusya Partisi’ne karşı yürüttüğü kampanya ve yolsuzluk iddiaları hakkında yazdığı makaleleri ile tanınıyor. Navalniy, beklenenin üstünde oy alıp kamuoyunun ilgisini çekti. Sonuçların açıklanmasından sonra Bolatnaya meydanında taraftarlarına seslenen Sobyanin ise “Moskova tarihinin en dürüst, en açık seçimini düzenledik” dedi. Sobyanin böylece destekçilerine “Gurur duymalıyız ” mesajı gönderdi.

Muhalefetin bu hızlı ve beklenmeyen çıkışı Rusya devlet başkanı Vladamir Putin için büyük bir şok etkisi yarattı. Putin’in 13 yıllık siyasi iktidarı boyunca aldığı en ağır darbe olarak nitelendiriliyor.

Yerel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Moskova’da dahil olmak üzere 80 farklı bölgede belediye başkanları ve yerel meclis üyeleri yenilenecek.

( TUİÇ Akademi, Hürriyet, Euranews, Vatan )

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...