Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis Brüksel’de

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü.

Iohannis ülkesinde yaşanan yolsuzluk ve yargı bağımsızlığı sorunlarına yönelik endişelerini belirtti ve Romanya’nın sorunlara çözüm bulabileceğini belirtti:

“Genellikle yapmadığım bir harekette bulundum. Yasama süreci boyunca konuştum. Romanya’da yargı bağımsızlığını güvence altına almanın ne kadar önemli olduğunu açıklamaya çalıştım. Gelecekte de bunun için mücadele edeceğim.”

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis yaptığı açıklamada, ülkesinin mahkemelerinin bağımsızlığı için savaşacağını ve Brüksel’in kendisinin Sosyal Demokrat liderliğindeki hükümetin hazırladığı yasa tasarısı ile tehdit edildiğini söyledi.

Brüksel’deki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Juncker, ” Romanya’nın yeri Schengen bölgesidir. Pasaportlar, sınırlar yok edilerek, Romanya Schengen bölgesine dahil edilene kadar durmak yok” dedi.

Schengen’e katılmak Bükreş için temel bir hedeftir ancak Juncker, “Rumen yasaları parlamento tarafından öngörüldüğü gibi kalırsa, Romanya’nın Schengen’e girişi tamamen farklı koşullarda bakılacaktır” uyarısında bulundu.

Ülkedeki yargı reformuna ilişkin sorunun ancak Romanya tarafından çözülebileceğini dile getiren Juncker, kaygıları üzerine AB’nin 7. Maddesi kapsamında Romanya’ya karşı cezai müdahale başlatma niyetinde olmadıklarını söyledi.

Iohannis  ülkesindeki yargı paketi tartışmalarının görüşmede konuşulduğunu belirterek, söz konusu tartışmaların, iyileştirilecek yasalarla, uygulamaya konulabilecek kanunlarla sonuçlanması konusunda kararlılığını belirtti.

Değişikliklerin önümüzdeki günlerde Iohannis’in onayına sunulması bekleniyor.

Gamze  AZMAN 
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...