Ruanda-Fransa İlişkileri Isınıyor Mu?

Olimpiyat Eskrim Şampiyonu, Fransa Spor Bakanı Laura Flessel, Afrika Yol Bisiklet Şampiyonası için üç günlük Ruanda ziyaretine başladı. Bu gezi, Fransız hükümet üyelerinin 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği ilk resmi gezi.

Nicolas Sarkozy ve Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in 2010’daki ziyaretinden bu yana Fransız hükümetinden hiçbir üye Ruanda’ya bir ziyaret gerçekleştirmemişti. 8 yıldan sonra gerçekleştirilen görüşme, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin resmen başlamasından üç ay sonra gerçekleşti.

18 Şubat’a kadar sürecek olan bu üç günlük Ruanda’nın başkenti olan Kigali gezisine, Fransız Spor Bakanı Laura Flessel, Tutsi soykırım kurbanlarının anısına yapılan Gisozi’deki Kigali Soykırım Anıtı’nı ziyaret ederek başladı. Bakan, anıt ziyaretlerinden önce soykırım kurbanları adına çelenk bıraktı.

Laura Flessel, ziyaretçi defterini imzalamayı da ihmal etmedi: “Ruanda soykırımı, zamanımızın en kötü zulümlerinden biridir. O bizim insanlığımızda ve vicdanlarımızda yer etmiştir. Böyle bir trajedinin tekrar yaşanmaması için mümkün olan her şeyi yapmakla yükümlüyüz.”

İlerleyen saatlerde sporda kadın, bisiklet geliştirme, Ruanda ulusal sporu hakkında konuşmak için Ruanda Spor ve Kültür Bakanı Julienne Uwacu ile konuştu.

1994 yılında Ruanda, 800.000  Tutsi ve ılımlı Hutu’nun can kaybına yol açan bir soykırıma sahne olmuştu. Üstelik Ruanda, bu soykırımda Fransa’nın rolü olduğunu iddia etmiş hatta Fransız yetkililer aleyhinde soruşturma başlatılmıştır. Bir süre diplomatik ilişkilerini durduran Ruanda ve Fransa’nın bu görüşmeyle birlikte yapıcı adımlar izlediğini söyleyebiliriz.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.