Liberya Devlet Başkanı George Weah, Avrupa Ziyaretine Fransa’yla Başlayacak

Liberya’nın yeni Devlet Başkanı eski sporcu George Weah 21 Şubat’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek.

Liberya’nın yeni başkanı 20-23 Şubat tarihleri arasında Fransa’da olacak. George Weah Avrupa’ya yaptığı ilk ziyareti için Fransa’yı seçti. Liberya’nın yeni başkanı, 21 Şubat Perşembe günü Emmanuel Macron’la bir çalışma yemeği için bir araya gelecek. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee sözcüsüne göre, meslektaşı ile “yatırım ve spor üzerine bir politika izleyerek” ortaklık başlatmayı planlıyor.

Bu toplantıda ayrıca “Fransa’nın başkanlığını Liberya’nın karşı karşıya bulunduğu zorluklarla gelişme faktörü olarak sporun rolü olarak ele alacağız” açıklamasında bulunuldu. İkinci olarak Fransa, George Weah’ı “Avrupa ve Afrika arasındaki bağlantıları güçlendirmek isteyen bir devlet başkanının nesli” olarak görüyor.

Geçen hafta Fransa, Fransız kalkınma yardımı için 17 öncelikli ülkeye (Benin, Burkina Faso, Burundi, Komoros, Cibuti, Etiyopya, Gine, Haiti, Madagaskar, Mali, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Senegal Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Togo), Liberya ve Gambiya’yı da ekledi.

Paris Saint-Germain’de (1992-1995) oynamış eski bir futbolcu olan Weah, Afrika ve Avrupa arasındaki ilişkileri kuvvetlendirme sürecine başlamış gibi görünüyor. Bu görüşmelerde sporun ön planda tutulması eski futbolcu olan yeni liderin deneyimlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Deniz Üresin
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.