Liberya Devlet Başkanı George Weah, Avrupa Ziyaretine Fransa’yla Başlayacak

Liberya’nın yeni Devlet Başkanı eski sporcu George Weah 21 Şubat’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek.

Liberya’nın yeni başkanı 20-23 Şubat tarihleri arasında Fransa’da olacak. George Weah Avrupa’ya yaptığı ilk ziyareti için Fransa’yı seçti. Liberya’nın yeni başkanı, 21 Şubat Perşembe günü Emmanuel Macron’la bir çalışma yemeği için bir araya gelecek. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee sözcüsüne göre, meslektaşı ile “yatırım ve spor üzerine bir politika izleyerek” ortaklık başlatmayı planlıyor.

Bu toplantıda ayrıca “Fransa’nın başkanlığını Liberya’nın karşı karşıya bulunduğu zorluklarla gelişme faktörü olarak sporun rolü olarak ele alacağız” açıklamasında bulunuldu. İkinci olarak Fransa, George Weah’ı “Avrupa ve Afrika arasındaki bağlantıları güçlendirmek isteyen bir devlet başkanının nesli” olarak görüyor.

Geçen hafta Fransa, Fransız kalkınma yardımı için 17 öncelikli ülkeye (Benin, Burkina Faso, Burundi, Komoros, Cibuti, Etiyopya, Gine, Haiti, Madagaskar, Mali, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Senegal Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Togo), Liberya ve Gambiya’yı da ekledi.

Paris Saint-Germain’de (1992-1995) oynamış eski bir futbolcu olan Weah, Afrika ve Avrupa arasındaki ilişkileri kuvvetlendirme sürecine başlamış gibi görünüyor. Bu görüşmelerde sporun ön planda tutulması eski futbolcu olan yeni liderin deneyimlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Deniz Üresin
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...