Liberya Devlet Başkanı George Weah, Avrupa Ziyaretine Fransa’yla Başlayacak

Liberya’nın yeni Devlet Başkanı eski sporcu George Weah 21 Şubat’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek.

Liberya’nın yeni başkanı 20-23 Şubat tarihleri arasında Fransa’da olacak. George Weah Avrupa’ya yaptığı ilk ziyareti için Fransa’yı seçti. Liberya’nın yeni başkanı, 21 Şubat Perşembe günü Emmanuel Macron’la bir çalışma yemeği için bir araya gelecek. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee sözcüsüne göre, meslektaşı ile “yatırım ve spor üzerine bir politika izleyerek” ortaklık başlatmayı planlıyor.

Bu toplantıda ayrıca “Fransa’nın başkanlığını Liberya’nın karşı karşıya bulunduğu zorluklarla gelişme faktörü olarak sporun rolü olarak ele alacağız” açıklamasında bulunuldu. İkinci olarak Fransa, George Weah’ı “Avrupa ve Afrika arasındaki bağlantıları güçlendirmek isteyen bir devlet başkanının nesli” olarak görüyor.

Geçen hafta Fransa, Fransız kalkınma yardımı için 17 öncelikli ülkeye (Benin, Burkina Faso, Burundi, Komoros, Cibuti, Etiyopya, Gine, Haiti, Madagaskar, Mali, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Senegal Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Togo), Liberya ve Gambiya’yı da ekledi.

Paris Saint-Germain’de (1992-1995) oynamış eski bir futbolcu olan Weah, Afrika ve Avrupa arasındaki ilişkileri kuvvetlendirme sürecine başlamış gibi görünüyor. Bu görüşmelerde sporun ön planda tutulması eski futbolcu olan yeni liderin deneyimlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Deniz Üresin
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.