Güney Afrika’nın Yeni Devlet Başkanı’ndan Yolsuzlukla Mücadele Sözü

Güney Afrika’nın yeni Devlet Başkanı Matamela Cryil Ramaphosa, parlamentoda ilk “halka sesleniş” konuşmasını yaptı.

Ramaphosa, parlamentodaki konuşmasında, kamu ve devlet kurumlarında yolsuzlukla mücadele edeceği ve ekonomiye ivme kazandıracağı sözü verdi. Bu durum halkın birlik ve beraberliği ile ve dışarıdan gelen ekonomik yatırımlar ile daha istikrarlı bir şekilde gelişme gösterebilir.

Devlet Başkanı, ekonominin yolsuzluklar nedeniyle büyümediğini ve yoksullukla mücadelede yeterince istihdam oluşturulamadığını kaydetti. Ramaphosa, genç Güney Afrikalıların ekonomik programlarının merkezini oluşturduğunu, onları geliştirmek için gençlik çalışma grubu kuracağını ve 3 yıl içinde 1 milyon gence çıraklık kursu açacaklarını belirtti. Bu duruma bakacak olursak halkı ve özellikle gençleri teşvik için adımlar atılacak.

Ekonominin lokomotiflerinden madencilik, tarım ve turizm alanında da iyileştirilmelerin yapılarak ekonomiye daha fazla katkı sağlayacaklarını söyleyen Ramaphosa, hep birlikte çalışarak Güney Afrika halkı için daha iyi bir ülke inşa edeceklerini ve toplumun her kesimiyle beraber olacağını anlattı. Böylelikle yeni başkan ile birlikte bir çok alanda istikrarlı gelişmeler kaydedilebilir ve Afrika ekonomisi de büyüme gösterebilir.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın istifasının ardından iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) lideri Cryil Ramaphosa, ülkenin yeni devlet başkanı seçilmişti.

Demet GÖRMEK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...