Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel Kosova’da

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Kosova’ya ziyarette bulundu. Gabriel Priştine’de Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ile görüştü. Dışişleri Bakanı Gabriel Kosova’nın bağımsızlığının 10. Yılını kutladı.

Almanya ve Kosova’nın arasındaki ilişkilerin olumlu seyrine ve önemine değinen Gabriel, Almanya’nın Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlattı ve Kosova’nın her alanda yanında duracağını belirtti. Kosova’nın, Avrupa Birliği’ne üyeliği konusunda da destek verdiklerinin, bu süreçte ortaya çıkan pürüzlerin giderilmesi, Kosova’nın ekonomik ve siyasi olarak gücünün ve istikrarının sağlanmasında çalıştıklarının altını çizdi. Kosova’nın Karadağ ile sınır sorununun çözümü için komisyon oluşturduğu ve ilişkilerinin düzeltildiği bu günlerde Almanya’dan da bu tarz olumlu destekler alması önem arz ediyor. Zaten Gabriel de aynı noktaya değinerek bu anlaşmayı desteklediklerini belirtti: ‘’ Karadağ ile sınırın yeniden belirlenmesi konusunda iradenin bulunmasından dolayı memnunum. Biz bunu da destekliyoruz, çünkü bu kriterin yerine getirilmesiyle gerçekleşecek vize serbestisi, Kosova vatandaşlarının yararınadır’’.

Gabriel yaptığı açıklamada Kosova’yı henüz tanımayan 5 Avrupa Birliği üyesi ülkeyi, Kosova’nın artık Sırbistan’ın bir parçası olmadığına ve AB üyeliğine ikna etmek için çalıştıklarını da söyledi.

Kosova Başbakanı Haradinaj da, bu ziyaretten memnun olduğunu, ‘Kosova’nın başarıları konusunda inançlarını iletmek için’ uygun bir fırsat oluşturduğunu belirtti.

Bağımsızlık yıldönümü nedeniyle bir kez daha alevlenen Kosova-Sırbistan olayında, Kosova’nın AB üyesi bir devlette yakın ilişkileri önem taşıyor. Hem bu konuda hem de ilerleyen süreçlerde Kosova’nın AB üyeliği konusunda önemli bir destek. Kosova’nın AB üyeliğiyle ilgili yakın süreçte ciddi bir atılım olmasa da bu ilişkiler geleceğe yönelik bir yatırım olarak görülebilir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...