Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel Kosova’da

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Kosova’ya ziyarette bulundu. Gabriel Priştine’de Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ile görüştü. Dışişleri Bakanı Gabriel Kosova’nın bağımsızlığının 10. Yılını kutladı.

Almanya ve Kosova’nın arasındaki ilişkilerin olumlu seyrine ve önemine değinen Gabriel, Almanya’nın Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlattı ve Kosova’nın her alanda yanında duracağını belirtti. Kosova’nın, Avrupa Birliği’ne üyeliği konusunda da destek verdiklerinin, bu süreçte ortaya çıkan pürüzlerin giderilmesi, Kosova’nın ekonomik ve siyasi olarak gücünün ve istikrarının sağlanmasında çalıştıklarının altını çizdi. Kosova’nın Karadağ ile sınır sorununun çözümü için komisyon oluşturduğu ve ilişkilerinin düzeltildiği bu günlerde Almanya’dan da bu tarz olumlu destekler alması önem arz ediyor. Zaten Gabriel de aynı noktaya değinerek bu anlaşmayı desteklediklerini belirtti: ‘’ Karadağ ile sınırın yeniden belirlenmesi konusunda iradenin bulunmasından dolayı memnunum. Biz bunu da destekliyoruz, çünkü bu kriterin yerine getirilmesiyle gerçekleşecek vize serbestisi, Kosova vatandaşlarının yararınadır’’.

Gabriel yaptığı açıklamada Kosova’yı henüz tanımayan 5 Avrupa Birliği üyesi ülkeyi, Kosova’nın artık Sırbistan’ın bir parçası olmadığına ve AB üyeliğine ikna etmek için çalıştıklarını da söyledi.

Kosova Başbakanı Haradinaj da, bu ziyaretten memnun olduğunu, ‘Kosova’nın başarıları konusunda inançlarını iletmek için’ uygun bir fırsat oluşturduğunu belirtti.

Bağımsızlık yıldönümü nedeniyle bir kez daha alevlenen Kosova-Sırbistan olayında, Kosova’nın AB üyesi bir devlette yakın ilişkileri önem taşıyor. Hem bu konuda hem de ilerleyen süreçlerde Kosova’nın AB üyeliği konusunda önemli bir destek. Kosova’nın AB üyeliğiyle ilgili yakın süreçte ciddi bir atılım olmasa da bu ilişkiler geleceğe yönelik bir yatırım olarak görülebilir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.