Erdoğan – Tillerson Görüşmesi

İçinde bulunduğumuz hafta itibariyle başlayan (11 Şubat ) Orta Doğu ziyaretleri kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Rexx Tillerson, Türkiye’yi ziyaret etti. 15 şubat 2018 Perşembe günü Tillerson- Erdoğan ikilisi arasında Beştepe’de gerçekleşen görüşme 3 saati aşkın bir süreyi buldu. Görüşmede Türkiye’nin 20 Ocak tarihinde başlattığı Afrin Operasyonu ve iki ülke arasında yaşanan gerginlik gündemdeydi. Reuters haber ajansı görüşmede Türk tarafının istek ve görüşlerini açık ve net bir şekilde ilettiğini aktardı. Ek olarak Suriye’de, ABD destekli olan ve Türkiye tarafından bir terör örgütü kabul edilen Kürt silahlı gücü YPG’nin Türkiye tarafında uyandırdığı rahatsızlık, bölgedeki gelişmeler, terörle mücadele ve FETÖ liderinin iadesi  de görüşmenin gündemindeydi. Görüşmenin akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü; ‘’Tillerson ve Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkilerini, her iki tarafın da çıkarları doğrultusunda iyileştirmek için açık ve yapıcı bir görüşme yaptı’’ ifadesinde bulundu.

Ziyaretler ve ABD tarafından talep edilen görüşme Türk tarafının Suriye’de başlattığı 20 Ocak tarihli Afrin operasyonu üzerine tertip edildi ve yoğunlukla bu konu görüşüldü. Bu bakımdan görüşmeyi ABD’nin Türkiye ile işbirliği yapma isteği veya operasyondan rahatsızlık duyması olarak yorumlayabiliriz. Ayrıca görüşme Afrin operasyonu açısından büyük önem taşımaktadır. Zira ABD bölgede etkin rol oynayan bir ülkedir. Henüz cumhurbaşkanlığı makamından bir açıklama gelmemesi sebebiyle görüşmenin bölgede barışçıl bir sonuca ulaşmayı hedeflediği düşünülebilir.

Hacer AKSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...